Trwałe zmniejszenie dochodów Rafako. Co jest przyczyną?
10 lutego doszło do złożenia przez Rafako w Sądzie Rejonowym w Gliwicach XII Wydziale Gospodarczym wniosku o otwarcie postępowania o zmianę układu zawartego w postępowaniu restrukturyzacyjnym Rafako, zatwierdzonego prawomocnym postanowieniem sądu w 2021 roku.
Przyczyną i podstawą złożenia Wniosku jest zaistnienie, w ocenie zarządu Rafako, przesłanki zmiany układu, regulowanej przez Prawo restrukturyzacyjne, a więc zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa Emitenta, które to zmniejszenie w ocenie zarządu ma charakter trwały.
We wniosku wskazano, że trwałe zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa Emitenta, jest następstwem zaistnienia szeregu zdarzeń, niezawinionych przez Emitenta, a których nie można było przewidzieć na etapie postępowania restrukturyzacyjnego zakończonego zawarciem i zatwierdzeniem Układu.
Dotyczy to przede wszystkim istniejącej sytuacji mikro i makroekonomicznej, będącej następstwem zdarzeń o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym (skutki pandemii COVID-19, inflacja, skutki konfliktu zbrojnego w Ukrainie, zaburzenie łańcucha dostaw, występująca na rynku materiałów i surowców niespotykana nadwyżka popytu nad podażą, wzrost kosztów bieżącej działalności itd.), a także – co jest czynnikiem o znacznej wadze – przedłużającej się realizacji i rozliczenia kontraktu na „Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie SA. – Budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II”.
Ostateczne zakończenie i rozliczenie Kontraktu, istotnie przesunęło się w czasie, a w konsekwencji dalece ograniczyło Rafako możliwość pozyskiwania nowych kontraktów i zleceń.
(red)
Najnowsze komentarze