Szpital w Rybniku i AWF w Katowicach poruszą pacjentów. Dla ich własnego dobra
Ruch jest kapitalnym uzupełnieniem procesu leczenia. Właśnie dlatego Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach zdecydowały się nawiązać współpracę.
W zdrowym ciele zdrowy duch
31 sierpnia rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Grzegorz Juras oraz dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku prof. nadz. dr hab. inż. Joachim Foltys podpisali umowę, na mocy której powołany został oddział kiniczny fizjoterapii dla osób nerwowo i psychicznie chorych.
Jakie znaczenie ma fizjoterapia dla pacjenta geriatrycznego czy psychiatrycznego? – Olbrzymie. Jest cała część terapii związana z ruchem. Ruch może być kapitalnym uzupełnieniem procesu leczenia. Niekiedy lekarstwa, które zażywają nasi pacjenci, powodują perturbacje związane z masą ciała. Ruch jest odpowiedzią na tę sytuację – mówi Nowinom prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys, dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
– Każde postępowanie lecznicze – jeśli będzie wspomagane rehabilitacją, fizjoterapią, odpowiednią dawką mądrze dobranego ruchu – przyniesie korzyści. Włączając do tego odpowiednią dietę, otrzymujemy holistyczne podejście do całego procesu leczenia. To jest coś, co chcemy razem z dyrekcją szpitala wprowadzać, mając na uwadze dobro pacjentów – dodaje rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Juras.
Zajęcia ruchowe... również w przestrzeni wirtualnej
Zajęcia ruchowe nie są nowością w przypadku rybnickiego szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych. Jednak teraz specjaliści z katowickiej AWF podpowiedzą, jakie ćwiczenia będą optymalne dla konkretnego pacjenta. – Procedury muszą być dostosowane do zaburzeń czy kondycji pacjenta – dodaje dyrektor J. Foltys.
Rektor Grzegorz Juras podkreśla, że fizjoterapia na Akademii Wychowania w Katowicach jest najlepszym tego typu kierunkiem w Polsce. – W tym miesiącu uzyskaliśmy najwyższą w Polsce kategorię naukową A+. To duża radość i zobowiązanie – dodaje prof. Juras.
Co ciekawe, w zajęciach ruchowych prowadzonych w rybnickim szpitalu wykorzystywana jest również przestrzeń wirtualna. – Mamy siedem stanowisk do symulacji w środowisku wirtualnym. Wykorzystujemy je do różnego rodzaju ćwiczeń. Wspólnie z AWF-em będziemy realizować projekt badawczy, jak tego typu urządzenia wykorzystywać optymalnie pod kątem leczenia naszych pacjentów – wyjaśnia dyrektor szpitala. – Dzięki realizacji programu badawczego będziemy mogli tworzyć lepsze programy i na bieżąco weryfikować skuteczność tych już prowadzonych – uzupełnia rektor AWF w Katowicach.
Projekt na czas po pandemii
– Przed okresem pandemii mówiło się, że symptomy depresji mogą występować u co czwartego dorosłego Polaka. Obecnie, gdy zmagamy się ze skutkami ostatnich dwóch lat, to jest rzeczywiste wyzwanie. Ten temat nie może być przemilczany. To jest bardzo trudny obszar, ale pozycja, którą ma uczelnia, do czegoś zobowiązuje – mówi Nowinom rektor AWF w Katowicach.
(żet)
O projekcie
Głównym założeniem nawiązanej współpracy jest umożliwienie studentom praktycznej nauki zawodu, kontaktu z pacjentem i jego otoczeniem. Podczas zajęć teoretycznych studenci poznają zagadnienia z zakresu psychiatrii i geriatrii, a w części praktycznej pracują indywidualnie z pacjentami przebywającymi w oddziałach oraz uczą się pracy grupowej, prowadząc fizjoterapię z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości i wykorzystaniem szpitalnej sali treningowej. Poza realizacją dydaktyki, powstanie Oddziału Klinicznego Fizjoterapii dla osób nerwowo i psychicznie chorych znacząco rozwinie możliwości pracy badawczej.
(źródło: Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, oprac. ż)
Najnowsze komentarze