Uniwersytet dla dorosłych rozwija społeczeństwo obywatelskie
W ramach darmowych warsztatów organizowanych w Strzesze przez Górnośląsko-Zagłębiowski Uniwersytet Ludowy mieszkańcy Raciborza mogą podnosić swoje kompetencje.
– Uniwersytet Ludowy jest istotnym kierunkiem strategicznym w zakresie rozwoju edukacji dorosłych. W ramach kompleksowych cyklów darmowych szkoleń chcemy wpłynąć na poprawę życia kilkuset osób i wspomóc rozwój ich kompetencji i umiejętności – twierdzi koordynator projektu Bartosz Hetmaniok.
18 czerwca 2020 r. Rada Ministrów przyjęła nowy program wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020 – 2030”.
Instytut Inicjatyw Lokalnych im. prof. Waleriana Pańki otrzymał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych na lata 2020 – 2030.
Pozyskanie funduszy pozwoliło otworzyć Górnośląsko-Zagłębiowski Uniwersytet Ludowy, który będzie przeprowadzał 5 warsztatów w 5 miastach województwa śląskiego. Jednym z miast jest Racibórz. Głównym celem projektu jest rozwój kapitału ludzkiego i społecznego. Ma być osiągnięty przez podnoszenie kompetencji kluczowych i zawodowych oraz kształtowanie postaw obywatelskich. Uniwersytet stwarza uczestnikom możliwości zdobycia dodatkowych umiejętności i kompetencji.
Warsztaty będą się odbywać w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu przy ulicy Księdza Józefa Londzina 38. Są one w pełni darmowe, dla osób pełnoletnich. Odbywać się będą od 16.00 do 17.30.
Zapisów można dokonywać za pomocą strony internetowej:
https://instytutpanki.pl/gornoslasko-zaglebiowski-uniwersytet-ludowy/
Organizatorzy zapewniają poczęstunek. Dla najbardziej aktywnych członków przewidziano gadżety.
(red)
Kalendarium warsztatów
• 20.07 Kształtowanie postaw patriotycznych i wrażliwości kulturalnej – „Patriotyzmy lokalne w perspektywie postawy patriotycznej. Analiza kulturoznawcza”
• 27.07 Kształtowanie kompetencji cyfrowych – „Bezpieczny w sieci czyli jak nie dać się oszukać”
• 10.08 Budowa poczucia własnej wartości i poprawa kompetencji interpersonalnych– „Cztery filary budowy poczucia pewności siebie”
• 17.08 Podstawy przedsiębiorczości – „Podstawy przedsiębiorczości”
• 24.08 Kształtowanie postaw ekologicznych – „Eko-postawa na co dzień”
Najnowsze komentarze