Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

W Raciborzu zarejestrujesz się jako potencjalny Dawca szpiku

28.06.2022 00:00 red.

Będzie można dołączyć do rejestru bazy potencjalnych Dawców szpiku. Akcja odbędzie się w sobotę 2 lipca w od 12.00 do 16.00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu w ramach III Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. – To powrót akcji fundacji DKMS do Raciborza po dwuletniej przerwie – mówi Dawid Machecki, koordynator akcji.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Rejestracja to sygnał dla Fundacji, że jesteśmy gotowi nieść pomoc.

Potencjalnym Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać prawie każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, którego BMI nie przekracza 40.

Rejestracja polega na:

• zapoznaniu się z ogólnymi wymogami przystąpienia do rejestracji i wykluczeniu ewentualnych chorób, uniemożliwiających rejestrację,

• wypełnieniu formularza rejestracyjnego,

• pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranego materiału określane są antygeny zgodności tkankowej – HLA (Human Leukocyte Antigen). Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu zarejestrowana osoba staje się aktywnym potencjalnym Dawcą szpiku, dostępnym dla Pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3 – 4 miesięcy. Wszyscy zarejestrowani Dawcy są aktywni w bazie do swoich 61. urodzin. – Co ważne, zniesione zostało kryterium wagi minimalnej w procesie rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. W związku z tym, osoby, które wcześniej nie spełniały wymogu minimalnej wagi ciała wynoszącej 50 kg w chwili rejestracji, teraz mogą dołączyć do bazy Dawców DKMS – wyjaśnia koordynator akcji. Szczegóły na stronie: www.dkms.pl/faq.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się zarejestrować i przebadać ponad 1 770 000 (marzec 2022) potencjalnych Dawców. Ponad 10 000 osób (marzec 2021) oddało już swoje komórki macierzyste, ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

(red.)

  • Numer: 26 (1573)
  • Data wydania: 28.06.22
Czytaj e-gazetę