110 lat temu w Nowinach Raciborskich: Piętnaście par stanęło na ślubnym kobiercu
Tylko jednego dnia w rybnickim kościele ślub wzięło piętnaście par! Ponadto w dawnych Nowinach można przeczytać o budowie nowych oraz brukowaniu istniejących dróg w Raciborzu, wezbraniu Odry oraz tragicznej śmierci 11-letniego chłopca, którego zabił piorun. Wojciech Żołneczko
Racibórz • 25 maja 1912 r.
Brat szuka brata
Jan Mierczyk, sierota pochodzący z Galicyi, pracujący u p. Kurowskiego w Czarnymlesie (...) stracił zupełnie wieść o swym starszym z tutejszą Polką żonatym bracie, Onufrym. Ktoby wiedział o miejscu pobytu tegoż, zechce łaskawie jednego z braci o pobycie drugiego uwiadomić.
15 ślubów jednego dnia
Rybnik. W ubiegły poniedziałek stanęło w tutejszym kościele katolickim 15 par na ślubnym kobiercu, aby się połączyć węzłami dozgonnemi.
Z misyi katolickiej w Raciborzu
Piszą nam z miasta: Prawda, że nie uważano za stosowne, aby podczas misyi, odbywających się w Raciborzu w kościele farnym, wygłoszone zostało chociażby tylko jedno kazanie w języku polskim, co by się zreszta słusznie należało, boć trzecią część parafian stanowią Polacy. Widocznie uważano, iż Polacy-katolicy ani w części tyle nie grzeszą, co ich niemieccy współwyznawcy. Wynika to już z tego, że nie chciano parafianom polskim tłumaczyć, iż pogłoski krążące tu po mieście o pewnej sprawie, obchodzącej szczegółowo wszystkich katolików, nie zgadzają się z prawdą. Że te pogłoski, szkodzące sprawie katolickiej, krążą także wśród ludu polskiego – czy słusznie lub niesłusznie – o tem nie chcemy przesądzać – o to, zdaje się, nikt nie dba.
Odpowiedzialność za zło, wynikające z podobnych pogłosek, podnoszą ci, którzy uważają, iż na lub polski względu brać nie potrzeba. Wszakże nawet wedle niektórych księży centrowych* każdy może być zbawiony „wedle własnego fasonu”.
* Centrum to niemiecka partia polityczna o charakterze katolickim założona w 1870 r., rozwiązana w 1933 r. Po II wojnie światowej partię reaktywowano, jednak większość jej członków przeszła do CDU, a Centrum nigdy nie odzyskało już dawnego znaczenia.
Racibórz • 30 maja 1912 r.
Chłodne i deszczowe święta
Racibórz. Powietrze podczas świąt w tym roku nie dopisało. W pierwsze święto padał deszcz, w drugie święto wypogodziło się wprawdzie, ale było chłodno.
Kardynał ma się lepiej
Ks. kard. Kopp* musiał się poddać przed świętami ponownej operacyi, po której mu znacznie się polepszyło.
Inwestycje drogowe w Raciborzu
Racibórz. Rada miejska zajmować się będzie w przyszły piątek planami przeprowadzenia nowych ulic w Raciborzu. Pomiędzy innemi projektowanem jest przeprowadzenie ulicy od ulicy Opawskiej do ul. Hohenzollern, dalej przedłużenie drogi od ul. Opawskiej na Starąwieś i wybrukowanie ul. Bozackiej oraz Rybnickiej na Płoni, a także ul. Kozielskiej.
Złodziej i paser do więzienia
Racibórz. Izba karna skazała mularza Jana Komarka z Kątów na 3 lata domu karnego za kradzież uprzęży na konie w Studziennej i okolicznych wioskach, a pewnego siodlarza, który tę uprząż kupował tanio, a po odświeżeniu sprzedawał, na 3 miesiące więzienia.
Wylew Odry
Wskutek ostatnich deszczy zalała znowu Odra całe niziny pod Raciborzem. W drugie święto wynosił stan wody 5,88 m, dopiero wczoraj poczęła woda opadać.
Piorun zabił 11-letniego chłopca
Z Raciborskiego. We Wroninie* zabił piorun 11-letniego synka gospodarza Scheukerta, który podczas burzy piątkowej schronił się pod drzewo.
Bismarck – obelgą
Przed sądem obwodowym w Pradze odbyła się oryginalna rozprawa o obrazę honoru. Pewien włościanin z okolicy Pragi zaskarżył sąsiada, który bezustannie przezywał go Bismarckiem, tak, że wkrótce cała wieś przyjęła to nazwisko i szydziła z niego. Skarżący ze łzami w oczach zapewniał, że tak dłużej żyć nie może, bo nie chce być pośmiewiskiem. Oskarżony tłumaczył się, że Bismarck był wielkim człowiekiem i założycielem państwa niemieckiego. Tłumaczenie to jednak nie zdało się na nic i sędzia skazał go za obrazę honoru na 20 koron grzywny***.
* Georg von Kopp (1837 – 1914) – w latach 1887 – 1887 biskup Fuldy, 1887 – 1914 biskup wrocławski, od 1893 kardynał. Dążył do zahamowania rozwoju polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim. Był skonfliktowany z Wojciechem Korfantym (próbował przeszkodzić mu w zawarciu małżeństwa kościelnego, za: Mieczysław Pater, Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku. Katowice 1996, s. 191).
** Obecnie w gminie Polska Cerekiew (pow. kędzierzyńsko-kozielski).
*** Dodajmy, że w 1912 roku Czechy były częścią Austro-Węgier, a nie Rzeszy Niemieckiej pod przywództwem Królestwa Prus. Można domniemywać, że gdyby podobna rozprawa toczyła się na terenie Rzeszy, wyrok byłby inny.
Najnowsze komentarze