Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

Sprostowanie

24.05.2022 00:00 red

Sprostowanie artykułu „Marzenie o własnym domu zrujnowało Jarosława Grabowskiego i jego rodzinę...” z 3 maja 2022 r. (dotyczy fragmentu „Co może się wydarzyć?”).

Pytamy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Macieja Wróbla, co dzieje się w podobnych sytuacjach. Wiedząc, że przepisy zabraniają mu rozmowy o konkretnym przypadku, prosimy o informacje teoretyczne. Inspektor informuje nas, że w przypadku stwierdzenia realizacji budynku w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, mienia lub środowiska, a także w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę, projekcie lub przepisach, PINB wstrzymuje prowadzenie robót, nakazując odpowiednie zabezpieczenie budowy. Na tym etapie badana jest zgodność budynku z przepisami prawa posiłkując się wielowariantowymi materiałami pomocniczymi, w tym inwentaryzacją wad i wielobranżową oceną techniczną jakości inwestycji wykonaną przez uprawnionych fachowców. W przypadku stwierdzenia wad w projekcie, wskazywany jest zakres wątpliwości wymagający przeprowadzenia weryfikacji projektowych oraz program nieprawidłowości koniecznych do poprawy. Następnie PINB kontroluje i zatwierdza projekt zamienny kontynuowania budowy, który powinien obejmować usunięcie nieprawidłowości w projekcie pierwotnym i w wykonanym budynku, oraz zawierać wszystkie potrzebne informacje niezbędne do prawidłowego wykonania robót. Inwestor otrzymuje pozwolenie na wznowienie robót zgodnie z zatwierdzonym projektem napraw. Po zakończeniu robót inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Jeśli PINB wykryje nieprawidłowości w projekcie domu lub pracy kierownika budowy, może skierować wniosek o ukaranie ich do Izby Architektów lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W przypadku stwierdzenia rażących wad w projekcie konieczne jest ustalenie, czy nie doszło do poświadczenia przez projektantów nieprawdy, stanowiącej podstawę do skierowania wniosku do prokuratora.

Natomiast wszelkie roszczenia związane z wykonaniem domu mają charakter cywilny i są rozstrzygane na drodze sądowej.

Maciej Wróbel

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Raciborzu

  • Numer: 21 (1568)
  • Data wydania: 24.05.22
Czytaj e-gazetę