Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W Raciborzu trzeba czekać dwa tygodnie na to, co w Wodzisławiu robią od ręki, a w Rybniku następnego dnia

17.05.2022 00:00 red

Chcesz zarejestrować samochód w wydziale komunikacji powiatu raciborskiego? Najbliższe wolne terminy są za dwa tygodnie. Dla porównania w sąsiednim Rybniku na wolny termin poczekasz od 1 do 3 dni, a w Wodzisławiu Śląskim załatwisz tę samą sprawę od ręki. Z czego to wynika?

Największe kolejki w powiecie raciborskim, a jak jest w Rybniku i Wodzisławiu?

Trzeba mieć sporo cierpliwości, aby załatwić sprawę w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Problemem jest przede wszystkim długi czas oczekiwania na wolny termin (bo gdy ten uda się już zaklepać, sprawa przebiega bez większych oporów).

Przykład? Rejestracja pojazdu. W środę 11 maja najbliższe wolne terminy wypadały w środę... 25 maja. Dla porównania w Rybniku najbliższy wolny termin był już 12 maja (a kolejne po weekendzie – 16, 17, 18, 19 i 20 maja).

Jeszcze mniej problemów z dostępnością do tej usługi jest w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim. Tam wolne terminy były jeszcze tego samego dnia (11 maja) i w kolejnych dniach (12 i 13 maja).

Sprawdzamy, skąd biorą się tak długie kolejki?

Postanowiliśmy dokładnie zbadać, z czego wynikają tak duże rozbieżności w dostępie do wolnych terminów w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Dlatego wystąpiliśmy do urzędów z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej liczby spraw realizowanych w wydziałach komunikacji w pierwszym kwartale 2022 r. oraz liczby etatów, które zajmują się ich obsługą*.

Oto zestawienie najważniejszych danych, które otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz Urzędu Miasta Rybnika (dane ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim wpłynęły do nas później, są dostępne w portalu Nowin.pl: www.nowiny.pl/190226):

1. Łączna liczba spraw rejestracji pojazdu zrealizowanych w okresie od 1.01.2022 do 31.03.2022 r.:

• UM Rybnik: 3011

• Starostwo Powiatowe w Raciborzu: 2322

2. Łączna liczba wyrejestrowań pojazdu w okresie od 1.01.2022 do 31.03.2022 r.:

• UM Rybnik: 560

• Starostwo Powiatowe w Raciborzu: 508

3. Łączna liczba zawiadomień o zbyciu pojazdu w okresie od 1.01.2022 do 31.03.2022 r.:

• UM Rybnik: 627

• Starostwo Powiatowe w Raciborzu: 1155

4. Liczba wydanych uprawnień do kierowania pojazdami w okresie od 1.01.2022 do 31.03.2022 r.:

• UM Rybnik: 620

• Starostwo Powiatowe w Raciborzu: 601

5. Średnia liczba etatów przypadający na wydział komunikacji w okresie od 1.01.2022 do 31.03.2022 r.:

• UM Rybnik: 24

• Starostwo Powiatowe w Raciborzu: 10,69 (z uwzględnieniem absencji i wakatów).

Braki kadrowe i stary system

Analizując powyższe dane już na pierwszy rzut oka rzuca się dysproporcja w liczbie etatów wydziałów komunikacji rybnickiego magistratu (24) i Starostwa Powiatowego w Raciborzu (10,69, z uwzględnieniem absencji i wakatów). Również w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. etatów jest więcej niż w Raciborzu (18).

– We wcześniejszym okresie borykaliśmy się z problemem absencji wywołanej izolacją lub kwarantanną części pracowników. Oprócz tego mieliśmy niedobory kadrowe związane ze zwolnieniami chorobowymi części pracowników oraz trudnością w znalezieniu osób na zastępstwo – mówi Nowinom Ewa Lewandowska, członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego, której podlega wydział komunikacji i transportu.

Jak słyszymy w raciborskim starostwie, te problemy cześciowo udało się już przezwyciężyć i sytuacja powinna poprawiać się w najbliższych tygodniach. – Będziemy zmieniać, ulepszać i poprawiać pracę tego referatu – zapewnia Ewa Lewandowska.

Jednocześnie E. Lewandowska zachęca wszystkie osoby, które mają problem z rezerwacją terminu wizyty w systemie elektronicznym (https://rezerwacje.powiatraciborski.pl/reservations/pol) do załatwienia sprawy poprzez złożenie dokumentów w biurze podawczym Starostwa Powiatowego w Raciborzu. – To zdecydowanie szybsza metoda niż rezerwowanie terminu w systemie za dwa tygodnie. Zrealizujemy taką sprawę w ciągu kilku dni i zadzwonimy do klienta, gdy dokumenty będą do odbioru – podkreśla E. Lewandowska.

* * *

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że elektroniczny system rezerwacji terminów w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Raciborzu ma wkrótce zostać zmodernizowany. Jedną z ważniejszych funkcji ma być podawanie na bieżąco informacji o wolnych terminach (również po anulowaniu terminu przez osobę, która uprzednio dokonała rezerwacji, ale z niej z rezygnowała, obecnie taka aktualizacja następuje raz dziennie).

Wojciech Żołneczko

* Nie wystąpiliśmy o udostępnienie pełnego katalogu spraw realizowanych w tych wydziałach, bo ten jest zbyt obszerny dla potrzeb publikacji prasowej. Ograniczyliśmy do: rejestracji pojazdów, wpisów i wykreśleń współwłaścicieli pojazdów, wyrejestrowań pojazdów (zbycie/nabycie) oraz liczby wydanych uprawnień do kierowania pojazdami.


Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Musisz to zgłosić!

Przy okazji urzędnicy Starostwa Powiatowego w Raciborzu przypominają mieszkańcom powiatu, którzy w ostatnim czasie kupili lub sprzedali pojazd, o konieczności zgłoszenia jego nabycia/zbycia. Tego wymagają przepisy.

– W czasie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego termin na dokonanie zgłoszenia wynosi 60 dni od daty zmiany praw własności. Po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego termin ten zostanie skrócony do 30 dni. Jest to bardzo istotne ponieważ za niedotrzymanie tego ustawodawca przewidział karę administracyjną. Zgłoszenie wraz z kserokopią umowy lub faktury można złożyć w biurze podawczym Starostwa lub wysłać pocztą. Osoby dysponujące profilem zaufanym mają również możliwość dokonywania zgłoszeń nabycia i zbycia pojazdów za pośrednictwem platformy ePUAP (portal „Mój Pojazd” na stronie gov.pl) – do czego zachęcamy – informuje Andrzej Chwalczyk, naczelnik wydziału komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

  • Numer: 20 (1567)
  • Data wydania: 17.05.22
Czytaj e-gazetę