Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Niszczeje most na Piaskowej. Stan jest katastrofalny więc kiedy remont?

10.05.2022 00:00 red

O konkrety w sprawie przeprawy nad Odrą pytał starostę raciborskiego radny Roman Wałach na kwietniowej sesji powiatowej.

Radny z klubu PiS zaczął od pytania o datę remontu, bo katastrofalny stan obiektu stwierdzono już dawno. – Czy jest już jakiś projekt tego przedsięwzięcia? Czy prowadzony jest monitoring stanu technicznego mostu? Czy wchodzi w grę obniżenie nośności mostu? – takie zapytania skierował do Grzegorza Swobody radny Roman Wałach.

Dodał, że spotkał się z opinią, że podnoszenie kwestii remontowania mostu prowadzi do scenariusza zatkania komunikacyjnego Raciborza. Nawet wprowadzenie ograniczenia przejazdu mostem, np. w formie wahadłowej doprowadziłoby do korków w centrum. Wałach przywołał przykład mostku w Rudach, gdzie przez wiele lat trzeba było jeździć według świateł, zanim doszło do remontu mostu.

Rajca dodał, że jak dotąd nie wyczuł, żeby jakieś konkrety pojawiły się w sprawie z poziomu starostwa.

Grzegorz Swoboda zaznaczył, że wielokrotnie omawiał sytuację mostu na Piaskowej. – Inwestycji drogowych w naszym powiecie jest multum, kierujemy na dofinansowane projekty wkłady własne, robiąc to w trybie możliwie pilnym, często na interwencje. W kolejce są kolejne takie drogi np. Kobyla-Pstrążna, mostek w Wojnowicach czy księżycówka w raciborskich Ocicach. Już 70 km dróg naprawialiśmy w tej kadencji – podkreślił włodarz powiatu.

Starosta podał, że o moście rozmawiał z posłem Michałem Wosiem, wyszły ze starostwa w tej sprawie dwa pisma. – Z prezydentem Polowym też o tym rozmawiałem. Gdyby podjąć prace na Piaskowej trzeba przewidzieć zakorkowanie miasta, bo wkrótce ulica Rybnicka będzie remontowana. Jeśli most byłby równocześnie naprawiany to odetniemy tę część Raciborza od świata – skwitował G. Swoboda.

Przypomniał, że w programie rządowym Polski Ład trzeba po pół roku od promesy zacząć prace. – Pan Polowy już się szykuje do zamknięcia ulicy Rybnickiej jako placu budowy. Gdyby dołączyć sprawę mostu to jeszcze gminy odetniemy, mieszkańców dojeżdżających do Raciborza od tamtej strony – nadmienił.

Zakończył swoją wypowiedź z wyrzutem pod adresem R. Wałacha. – Można było do mnie zadzwonić panie Romanie, żeby omówić ten temat. Dziś powiela pan to, co było już przedyskutowane na posiedzeniu komisji – podsumował G. Swoboda.

(ma.w)

  • Numer: 19 (1566)
  • Data wydania: 10.05.22
Czytaj e-gazetę