Walka o władzę w „Nowoczesnej”. Odwołanie walnego i zawiadomienie do prokuratury
Obecne władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” nie składają broni. 11 kwietnia zarząd spółdzielni zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Krzysztofa Żychskiego, a 12 kwietnia zdecydowano się na odwołanie Walnego Zgromadzenia Członków Spóldzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”. To właśnie podczas tego zgromadzenia miano wybrać radę nadzorczą na nową kadencję. Nowo wybrana rada miała zdecydować o składzie zarządu spółdzielni.
Zgromadzenie dopiero po odwołaniu stanu epidemii
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” uznała, że „nie występują warunki do zwołania Walnego Zgromadzenia Członków spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu, które miało odbyć się w 2022 r.”. Powodem ma być utrzymujący się stan epidemii COVID-19. Drugi powód to „ograniczenie ilości miejsc w sali konferencyjnej spółdzielni, która nie gwarantuje udziału wszystkich zainteresownaych członków” w zgromadzeniu.
Walne zgromadzenie ma zostać zwołane dopiero po odwołaniu stanu epidemii w Polsce. Zostanie ono podzielone na pięć części. Ponadto zarząd spółdzielni został zobowiązany do zmiany miejsc obrad poszczególnych części walnego zgromadzenia członków spółdzielni.
Decyzja o odwołaniu wydaje się o tyle dziwna, że wcześniej, czyli w gorszych warunkach epidemicznych, ten sam zarząd podjął decyzję o organizacji zgromadzenia członków spółdzielni. W tym kontekście trudno interpretować decyzję o odwołaniu zgromadzenia inaczej niż kolejny przejaw walki o władzę w spółdzielni.
Opozycja wobec Wojnara
Przypomnijmy, Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” miało się odbyć 19, 20 i 21 kwietnia. Spółdzielcy mieli wybrać radę nadzorczą. Nowa rada nadzorcza miała wybrać zarząd.
To zgromadzenie miało być wyjątkowe, bo po raz pierwszy pojawiła się zorganizowana konkurencja z Krzysztofem Żychskim na czele, która postanowiła stanąć do walki o przejęcie władzy w spółdzielni. Spółdzielcy otrzymali materiały wyborcze oraz instruktaż, jak wziąć udział w walnym zgromadzeniu członków spółdzielni (w przeszłości w zgromadzeniu brała udział bardzo niewielka reprezentacja spółdzielców).
Znieważenie i zniesławienie?
Odwołanie walnego zgromadzenia to tylko jeden z kroków przedsięwziętych przez obecne władze spółdzielni. Drugi dotyczy zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Krzysztofa Żychskiego i jego wspólników.
Znieważenie i zniesławienie miało dokonać się poprzez „dystrybucję materiałów informacyjnych wprowadzających w błąd członków spółdzielni oraz oznaczenie materiałów logiem kojarzonym ze spółdzielnią, które wprowadza spółdzielców w błąd co do ich tożsamości i pochodzenia”.
Zdaniem zarządu „Nowoczesnej” wspomniane materiały wyborcze („Dlaczego Zarząd Spółdzielni kłamie”, „Apel do członków Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna” oraz „Drożyzna pustoszy nasze portfele”) „godzą w cześć i wizerunek pokrzywdzonych”, tj. Tadeusza Wojnara oraz „Nowoczesnej”, a także „poniżają” T. Wojnara w opinii publicznej i „narażają go na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego przez niego stanowiska”.
Zarząd „Nowoczesnej” dołączył do zawiadomienia materiały wyborcze pretendentów do przejęcia władzy w spółdzielni, wymienił z imienia i nazwiska kandydatów do rady nadzorczej, a także poinformował, że dysponuje adresami zamieszkania kandydatów.
Spółdzielnia funkcjonuje w normalnym trybie
12 kwietnia zarząd „Nowoczesne” skierował również pismo do spółdzielców, w którym informuje o przedsięwziętych krokach.
– Spółdzielnia funkcjonuje w normalnym trybie. Złożone zawiadomienie pozostaje bez jakiegokolwiek wpływu na jej bieżącą działalność statutową ukierunkowaną na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin – czytamy w piśmie.
(żet)
Rada nadzorcza „Nowoczesnej”
Jako że decyzja o odwołaniu walnego zgromadzenia została pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą spółdzielni, podajemy jej aktualny skład: Henryka Białuska, Eleonora Cofała, Marcin Doczumiński, Władysław Gumieniak, Juliusz Kieś, Włodzimierz Kościółek, Jerzy Kwaśniewski, Jerzy Kwaśny, Paweł Kuczyński, Kazimierz Laskowski, Wojciech Łyżniak, Leszek Margas, Sławomir Michalski, Józef Mróz, Jerzy Orliński, Józef Pieniuta, Eugeniusz Pleśniak, Marian Sawicki, Mieczysław Siorak, Leszek Wyrzykowski, Jolanta Żurek
Najnowsze komentarze