GMINNY TOP 10. Tym żyła Raciborszczyzna w 2021 roku
Podtopienia, wizyty premiera Morawieckiego i księżnej Ferguson oraz jedyne takie dożynki w regionie. Tradycyjnie przytaczamy najważniejsze wydarzenia z życia gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego minionego roku. To TOP 10 artykułów. Przegląd Dawida Macheckiego.
1. Wójt Anna Iskała o pokonaniu koronawirusa: uciekłam przed śmiercią
Wójt gminy Nędza opowiedziała Nowinom o swej walce z koronawirusem. – W trudnych chwilach jestem silna psychicznie, jednak niepokój towarzyszył mi przez cały czas – mówiła. Anna Iskała była pierwszym samorządowcem najwyższego szczebla w powiecie raciborskim, która przeszła zakażenie. – Uważam, że uciekłam przed śmiercią. Bardzo często z mężem powtarzamy, że mieliśmy szczęście. Jest Bogu za co dziękować – przyznała w rozmowie z nami.
2. Pomysł sprzedaży terenu po kościele i cmentarzu podzielił parafian
W szerokim materiale opisaliśmy temat z Modzurowa w gminie Rudnik, gdzie proboszcz kreślił działce po dawnym kościele i cmentarzu przyszłość, z jaką nie zgadzała się część parafian. Była mowa o sprzedaży kościelnego terenu sąsiadowi, czyli firmie Danko. We wsi wybuchła więc „afera”.
3. Nawałnice nad powiatem
Nawalne deszcze nie oszczędziły w 2021 roku powiatu raciborskiego. 12 maja spadł pierwszy obfity deszcz, wyrządzając najwięcej szkód w Krzanowicach i Krzyżanowicach. – Jak już widzieliśmy, co się dzieje, to czekaliśmy, aż nas zaleje. Przed tym żywiołem nie ma ratunku. Nawet powódź w 1997 roku, nie była dla nas tak dotkliwa, jak ostatnie zdarzenia – mówiła nam 14 maja jedna z mieszkanek tej drugiej gminy. Później przyszedł czas na wielkie sprzątanie i szacowanie strat. Naprawa zniszczeń trwa do dzisiaj.
4. Wzmożony ruch nie daje funkcjonować mieszkańcom Pawłowa
Fryderyk Gwóźdź, radny Pietrowic Wielkich oraz sołtys Pawłowa opowiedział Nowinom, z jaką rzeczywistością mierzą się mieszkańcy tej wsi. – Auto za autem każdego dnia. Nie potrafimy wyjechać z naszych podwórek – słyszeliśmy. Problem spotęgował trwający nieopodal remont drogi powiatowej, w efekcie ruch z kornickich Eko-Okien przerzucił się m.in. właśnie na Pawłów. – Najgorzej jak do zakładu jedzie kolejna zmiana, a ta poprzednia wraca. Sznur samochodów ciągnie się na około 500 metrów, a utrudnienia trwają kilkanaście minut – opowiadał sołtys Gwóźdź. Choć dojeżdżający do pracy to jedno, drugim zmartwieniem były ciężarówki.
5. Tragedia w Roszkowie. Samochód stoczył się do stawu. Nie żyje kobieta
O tej tragedii mówiła cała Polska. Do zdarzenia doszło 11 lipca o 4.04 w Roszkowie przy ulicy Kolejowej. – Samochód osobowy stoczył się do zbiornika wodnego. W samochodzie znajdowały się dwie osoby, jednej udało się wyjść, druga została wyłowiona z wody. O 6.20 sytuacja została opanowana, samochód został wyciągnięty na brzeg – informowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Informację potwierdzili oficer prasowy raciborskiej straży pożarnej bryg. Roland Kotula oraz mł. asp. Paweł Malcharczyk z raciborskiej policji.
6. Premier Morawiecki w Kornicach
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Raciborszczyznę w poniedziałek 12 lipca. Na trasie znalazły się Eko-Okna. Po hali nr 6 zakładu w Kornicach premiera oprowadzili prezes firmy Mateusz Kłosek, dyrektor zarządzający Tomasz Marek, dyrektor operacyjny Adam Wajda oraz członek zarządu Bronisława Harnyś. Premierowi towarzyszyli także parlamentarzyści senator Ewa Gawęda oraz poseł Adam Gawęda, a także prezydent Raciborza Dariusz Polowy i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Jesteśmy u jednego z największych producentów okien w Europie. Rok 2020 mimo pandemii przeszliśmy w miarę suchą stopą pod kątem gospodarczym właśnie m.in. dlatego, że polski eksport rozwijał się bardzo dobrze. W lutym, marcu w szczególności mieliśmy rekordowe wartości dotyczące polskiego eksportu i cały czas ta lokomotywa rozpędza się coraz mocniej – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
7. Spalarnia w Kuźni Raciborskiej rozpaliła emocje
Kiedy urząd miejski wyłożył do publicznego wglądu projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, wśród mieszkańców zawrzało. – Czy będziemy mieć spalarnię? – pytali, bo w dokumencie pojawił się zapis o takiej inwestycji. Później uszczegółowiono, że gmina zamierza taką inwestycję zrealizować, ale jeśli chodzi o spalanie odpadów drewnianych i drewnopochodnych. Finalnie na inwestycję zgodziła się Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej.
8. Księżna Yorku w Rudach
To wizyta, o której pisały nie tylko polskie, ale i zagraniczne media. Rudy znalazły się w centrum uwagi, bo przyjechała tam Sarah Ferguson, księżna Yorku, była małżonka Andrzeja, księcia Yorku, syna Elżbiety II – królowej Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów. Otwierała tam klinikę medycyny estetycznej, odwiedzała miejscową podstawówkę oraz pojechała na kolejkę wąskotorową. – Tutaj jest bardzo interesująco, dobrze czuję się w Polsce. Polacy mają energię, mają bardzo dobre, otwarte serca – mówiła nam księżna, kiedy pytaliśmy jak czuje się w Rudach.
9. Największe dożynki w najmniejszej wsi
To były jedyne takie dożynki w 2021 roku w powiecie raciborskim, bo tylko gmina Kornowac zdecydowała się na organizację gminnego święta. Na miejsce zabawy wybrano najmniejsze sołectwo – Łańce. Wśród przyczepowych scenek dożynkowych zaprezentowano m.in. „Szkołę byle co”, „Mobilne Zoo”, „Sex pogotowie”, „Słodki miodek z Kornowaca” i „Wybory na miss obory”. Były też akcenty koronawirusowe – „Chiny wirusa wypuściły i cały świat zaraziły” oraz Dr Wstrząs: czy on robi, czy on leży, covidowe się należy. Korowód, któremu pokonanie trasy zajęło około godziny, przejechał ulicą Szkolną, później ul. Wolności, Kozłówki i Grzybową później jeszcze ul. Źródlaną, Rzuchowską i wrócił na miejsce wyjazdu.
10. Dzięki zbiórce dla rodziny z Nędzy wyremontowano jej mieszkanie
O tym jak wielka jest siła mediów społecznościowych, przekonała się Gabriela Kilian z Nędzy. To głównie tam znalazła wielu chętnych do pomocy samotnie wychowującej dwójkę dzieci kobiecie. Wspólnymi siłami wyremontowali jej mieszkanie, czego sama nie była w stanie sfinansować, mimo że bardzo go potrzebowała. To akcja na miarę polsatowskiego programu „Nasz nowy dom”, gdzie ekipa, pod przywództwem Katarzyny Dowbor, remontuje cztery kąty. Wartość prac oszacowano na około 70 tys. złotych.
(mad)
Najnowsze komentarze