środa, 1 maja 2024

imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira

RSS

ZAPYTAJ PRAWNIKA: Jak i kiedy zmienić nazwisko po rozwodzie?

20.07.2021 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Kobiety, które przyjęły nazwisko męża, po rozwodzie zastanawiają się czy pozostać przy tym nazwisku czy je zmienić i powrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Na ich decyzję wpływa wiele czynników, głównie natury osobistej, w tym to jakie nazwisko nosi wspólne dziecko byłych małżonków. Ważne jednakże by ta decyzja podjęta została w odpowiednim terminie.

Najważniejszy jest termin i jego dochowanie

Zmiana nazwiska w trybie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może bowiem nastąpić tylko w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Co istotne, nie można wystąpić o zmianę nazwiska ani wcześniej, np. w trakcie postępowania rozwodowego, ani nie ma możliwości przedłużenia w/w trzymiesięcznego terminu. Gdy termin upłynie, zmiana nazwiska możliwa będzie jedynie w zupełnie innej procedurze, a mianowicie w trybie administracyjnym co wymaga jednakże istnienia „ważnego powodu”.

Oświadczenie przed Kierownikiem USC

Zmiana nazwiska po rozwodzie w trybie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odbywa się poprzez złożenie przez kobietę przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o powrocie do nazwiska, które kobieta nosiła przed zawarciem małżeństwa.

Decyzja należy wyłącznie do kobiety, a nie jej byłego męża

Kobieta nie potrzebuje zgody byłego małżonka na zmianę nazwiska, to wyłącznie jej autonomiczna decyzja. Sąd Najwyższy już wiele lat temu wypowiedział się, że były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.

  • Numer: 29 (1524)
  • Data wydania: 20.07.21
Czytaj e-gazetę