środa, 1 maja 2024

imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira

RSS

EKONOWINY: Pisklęta z nowymi obrączkami

20.07.2021 00:00 red

W całej Polsce trwa obrączkowanie młodych bocianów. Kilka dni temu w Chełmie Śląskim swoje obrączki otrzymały młode bociany, które przyszły na świat w odbudowanym gnieździe.

Stare gniazdo pod koniec stycznia pod własnym ciężarem spadło na ziemię, przy okazji zrywając linię energetyczną. Nowe gniazdo posadowione zostało na specjalnej platformie, co sprzyja jego stabilności i jest bezpieczne dla sieci energetycznej. Dzięki tym działaniom bociania para wróciła do swojego obudowanego domu i wyprowadziła swój lęg. W gnieździe ornitolodzy znaleźli dwa młode, które już wkrótce opuszczą gniazdo.

Akcję zarówno odbudowy gniazda, jak i obrączkowania ptaków, przeprowadzili enegetycy z TAURON Dystrybucja wraz z ornitologami. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podpisała w ubiegłym roku ze spółką porozumienie na rzecz ochrony bociana białego, który coraz częściej zakłada swoje gniazda na słupach energetycznych. Tylko w tym roku energetycy pomogli zaobrączkować już prawie 300 piskląt.

– Na naszej sieci energetycznej znajduje się około 2 200 gniazd bocianich, w tym ponad 600 na terenie woj. śląskiego. Dbamy o te miejsca, ponieważ zależy nam na bezawaryjnej dostawie energii do klientów, a zaniedbane, przerośnięte gniazdo może stanowić zagrożenie dla pracy sieci. – mówi Ewa Groń rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Ornitolodzy zakładają obrączki, aby uzyskać możliwie największą liczbę informacji o każdym osobniku. Poznanie bocianich zwyczajów i potrzeb jest istotne dla zachowania gatunku. Samo obrączkowanie jest całkowicie bezpieczne dla ptaków, pod warunkiem, że dokonują go wykwalifikowani fachowcy, w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. Bocianie pisklęta powinny mieć w momencie obrączkowania ok. 4 – 6 tygodni. Ich wiek ocenia się po dokonaniu pomiaru długości dzioba, który we wskazanym wieku powinien mierzyć ok. 13 cm.

Zwykle bocianom zakładane są dwie obrączki – metalowa i plastikowa. Na obrączce wytłoczony jest skrócony adres centralnej stacji obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy. Jest on pewnego rodzaju numerem PESEL ptaka, a wszystkie informacje o tym osobniku przypisane są do nadanego mu przy obrączkowaniu numeru, który pozwala zidentyfikować go przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji – nawet po wielu latach.

Porównując zebrane informacje naukowcy zdobywają wiedzę o sposobie przemieszczenia się danego ptaka, długości życia, posiadanym potomstwie i innych aspektach jego biologii.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 29 (1524)
  • Data wydania: 20.07.21
Czytaj e-gazetę