środa, 1 maja 2024

imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira

RSS

8 postulatów Dobra Ojczyzny do prezydenta Polowego

20.07.2021 00:00 red

Po śmierci długoletniego prezesa stowarzyszenia Dobro Ojczyzny – Józefa Sadowskiego w organizacji doszło do wyboru nowego zarządu. Działacze spotkali się już z prezydentem Raciborza i przedstawili mu swoje uwagi do opracowywanej właśnie strategii rozwoju miasta.

Dobro Ojczyzny chce wrócić do swych aktywności po pandemicznej przerwie. W tym czasie zmarło małżeństwo Sadowskich, które miało swój znaczący udział w funkcjonowaniu stowarzyszenia. Stery Dobra Ojczyzny przejął dotychczasowy, długoletni zastępca Józefa Sadowskiego – Józef Kastelik. – Nie chciałem tego robić, proponowaliśmy tę funkcję panu radnemu Piotrowi Klimie. Ostatecznie koledzy uznali, żebym to ja został prezesem, a pan Piotr był naszym przedstawicielem w radzie miasta – powiedział nam J. Kastelik. Wiceprezesem wybrano Piotra Darbacha-Kopczyńskiego, raciborskiego przedsiębiorcę. Sekretarzem stowarzyszenia jest Halina Kastelik, a za kontakty z mediami odpowiada emerytowany policjant i związkowiec Ludwik Gorczyca.

Racibórz nie może skończyć jako miasto przespane

– Spotkaliśmy się niedawno z prezydentem Raciborza panem Dariuszem Polowym. Przekazaliśmy na jego ręce nasze wnioski do strategii rozwoju Raciborza. To 8 punktów, których realizacja jest konieczna aby Racibórz nie skończył jako miasto przespane. Jak nie teraz realizować ambitne cele to kiedy? Ktoś musi naciskać na władze lokalne, bo Racibórz zaczyna podupadać gospodarczo – uważa Józef Kastelik. Choć Dobro Ojczyzny od lat deklaruje apolityczność, to jego członkowie wyraźnie sympatyzują z prawą stroną sceny politycznej, a głowa miasta jest politykiem Zjednoczonej Prawicy. Wnioski do strategii trafiły także do przewodniczącego rady miasta Mariana Czernera.

Według Kastelika władze Raciborza powinny wykorzystać szansę jaką stwarza „Polski Ład” i sięgnąć po środki, którymi będzie dysponował rząd.

Co postulują działacze Dobra Ojczyzny?

1. Rozwój projektu: Odrzańska droga wodna i wykorzystanie pod kątem gospodarczym nadodrzańskiego położenia Raciborza.

2. Przekształcenie suchego polderu Racibórz Dolny w wielofunkcyjny, mokry zbiornik z portem żeglugi śródlądowej

3. Budowa mikroelektrowni na Zbiorniku Racibórz z wykorzystaniem energii na potrzeby mieszkańców miasta

4. Bezpośrednie połączenie kolejowe Raciborza z Gliwicami (działacze chcą spotkać się z ministrem infrastruktury, prowadzą z nim korespondencję w tej sprawie)

5. Przeprowadzenie badań na obecność i wykorzystanie źródeł geotermalnych zlokalizowanych w rejonie Obory

6. Kompleksowy remont Domu Kultury Strzecha

7. Powołanie strefy gospodarczej raciborsko-głubczyckiej, łączącej dwa sąsiednie województwa śląskie i opolskie

8. Przekształcenie szpitala rejonowego z powrotem w placówkę ogólnodostępną z funkcjonalnością oddziałów jak sprzed pandemii

Ojciec obiecał przyjazd syna

W Dobrze Ojczyzny podkreślają, że dołożyli swoją cegiełkę do przyjazdu premiera Mateusza Morawieckiego na ziemię raciborską, do fabryki Eko-Okien. – Mieliśmy obiecaną tę wizytę u śp. Kornela Morawieckiego, z którym kiedyś spotkaliśmy się w Raciborzu. W naszym imieniu pilnował tej sprawy poseł Arkadiusz Mularczyk, którego ojciec Ryszard jest naszym członkiem. W kontekście planów rządowych dotyczących „Polskiego Ładu” przykład firmy, która już zatrudnia ponad 7000 pracowników jest niebagatelny. Ponadto jej prezes włącza się w wartościowe projekty obrony życia poczętego – podkreśla J. Kastelik.

Działacze z Raciborza liczą, że po wizycie na Raciborszczyźnie premier spojrzy nań łaskawszym okiem przy kolejnych podziałach rządowych dotacji.

Tradycyjnie już w gronie aktualnych członków Dobra Ojczyzny, w większości seniorów, wybrzmiewa apel o zainteresowanie ich działalnością osób z młodszego pokolenia. Aby wejść do tego grona można skontaktować się np. mejlowo: dobroojczyzny.raciborz@gmail.com lub zadzwonić do prezesa Józefa Kastelika – tel. 798 537 694.

(ma.w)

  • Numer: 29 (1524)
  • Data wydania: 20.07.21
Czytaj e-gazetę