W Kuźni Raciborskiej stanął ponad 34-tonowy głaz. Skąd się wziął?
Po placu Zwycięstwa i tamtejszym 18-tonowym głazie, którego umieszczono tam z początkiem 2018 roku, przyszedł czas na kolejny. Drugi, ważący 34,5 tony posadowiono na skwerze św. Jana Pawła II, znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Słowackiego – Powstańców. – To taka niespodzianka – mówi burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha o zrealizowanym pomyśle.
Drugi głaz
Jak wyjaśnia burmistrz Macha, głaz został wydobyty, podobnie jak ten pierwszy, z kopalni piasku w Kotlarni. – Wtedy otrzymaliśmy dwa takie głazy. Ten drugi był niestety w bardzo słabym miejscu, ponieważ nie dało się go ruszyć przez trzy lata. Teraz się to udało, to więc drugi głaz do kompletu. To nie jest nowy pomysł burmistrza, czy też kopiowanie tego pierwszego. To drugi etap realizacji – tłumaczy P. Macha.
Jako że miejsce, w którym głaz został posadowiony, nosi nazwę św. Jana Pawła II, oficjalnie odsłonięcie ma nastąpić 18 maja, w 101. urodziny papieża Polaka. Na nim ma znaleźć się pamiątkowa tablica wykonana m.in. własnoręcznie przez Gerarda Deptę, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.
Burmistrz pytany, czy to już ostatni głaz, który sprowadził do Kuźni Raciborskiej, odpowiada: – Na razie z kamieniami przestajemy.
Jeszcze nie wiadomo, jaką nazwę będzie nosił kamień, choć niewykluczone, że stanie się „głazem papieskim”. Przypomnijmy, temu, który ulokowano na placu Zwycięstwa, nadano nazwę „Pępek świata”.
Jak to ze skwerem było?
Decyzję o nadaniu skwerowi nazwy św. Jana Pawła II, Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej podjęła kilka miesięcy temu. Sam skwer powstał natomiast w wyniku remontu ulicy Powstańców, co doprowadziło do zmian geodezyjnych tego miejsca. Postawiono tam również nowy drewniany krzyż, w miejscu poprzedniego betonowego. Choć plany urzędników wobec tego miejsca są szersze. Pozyskując dalszy teren, chcą w przyszłości wykonać tam parking, którego obecnie w tym miejscu brakuje.
(mad)
Najnowsze komentarze