AstraZeneca i Moderna – 2330 tych szczepionek będzie w „Budowlance”. Kiedy pojawi się Pfizer?
Dwa zespoły medyczne obsługują popołudniami Punkt Szczepień Masowych przy ul. Wileńskiej, w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Budowlanka/Gastronomik).
Oto 10 istotnych faktów na temat tego przedsięwzięcia.
1. Powiat wydał na przystosowanie sali do szczepień 20 tys. zł (w tej kwocie 5 tys. zł pochodzi od wojewody śląskiego). Największy koszt stanowił zakup chłodziarko-zamrażarki na leki i szczepionki. Sfinansowano też zabezpieczenie parkietu sali gimnastycznej.
2. W „Budowlance” nie można się szczepić przychodząc tam bez wcześniejszej rejestracji, „z ulicy”.
3. Parking wewnętrzny szkoły służy wyłącznie personelowi i osobom niepełnosprawnym. Pozostałych zmotoryzowanych kieruje się na postoje przy USC; na ul. Kasprowicza i placu Długosza.
4. Szczepienia prowadzone są w godz. od 15.00 do 21.00 przez cały tydzień, w miarę dostępności szczepionek.
5. Przy wejściu do sali szczepień są obecne osoby „pomagające i podpowiadające” przychodzącym.
6. W sali pracują dwa zespoły, które są w stanie zaszczepić ok. 500 osób dziennie. W pierwszym dniu szczepień, do godz. 10.00 zarejestrowanych było 260 osób.
7. Na początek w „Budowlance” przygotowano 1130 dawek szczepionki AstraZeneca. W najbliższym czasie spodziewana jest dostawa 600 dawek szczepionek Moderny, a od 24 maja – kolejnych 600 dawek Moderny. Z początkiem czerwca mają być dostępne tu szczepionki firmy Pfizer – 1400 dawek. To dane i plany na 6 maja; mogą ulec modyfikacjom.
8. Listy szczepionek tworzą się poprzez system krajowy (internet, infolinia lub SMS). Prowadzone są również zapisy w szpitalu na Gamowskiej.
9. Przy wejściu obowiązuje dezynfekcja rąk. Następnie do wypełnienia jest ankieta i można przygotować się do przyjęcia szczepienia. Po nim należy 15 minut zaczekać, obserwując jak zareagował na szczepionkę organizm. W sali jest wyposażony gabinet lekarski i fachowy personel. W każdym z dwóch zespołów medycznych jest lekarz i dwie pielęgniarki.
10. W „Budowlance” (tą lokalizację proponował dyrektor Rudnik) można szczepić szybciej niż w szpitalu. Jest tu zachowany odpowiedni dystans między pacjentami, a droga wyjścia z sali jest niekolizyjna. Na Gamowskiej pomieszczenia, gdzie wykonuje się szczepienia są małe i nie zapewniają takie przepustowości jak przy Wileńskiej.
(oprac. m)
Najnowsze komentarze