środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Czy kontrola Unii Racibórz Sp. z o.o. narusza prawo? Tak twierdzi wojewoda

11.05.2021 00:00 red

Wojewoda Śląski kwestionuje możliwość kontroli Unii Racibórz sp. z o.o. przez komisję rewizyjną Rady Miasta Racibórz.

Kontrola i audyt

Przypomnijmy, uchwała rady miasta o przeprowadzeniu kontroli w Unii Racibórz sp. z o.o. została przyjęta w listopadzie 2020 roku. Od tego czasu komisja rewizyjna pod przewodnictwem Anny Szukalskiej sprawdza, czy w miejskiej spółce nie doszło do nieprawidłowości. Z polecenia komisji wynajęto też fundację, która za niespełna 10 tys. zł wykonuje audyt Unii Racibórz Sp. z o.o.

Zamknięty katalog

Kontrola nie została jeszcze zakończona. Tymczasem 28 kwietnia Wojewoda Śląski zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uchwałę rady miasta w sprawie przeprowadzenia kontroli. Wojewoda podnosi, że komisja rewizyjna jest aparatem pomocniczym rady gminy, a nie organem kontroli gminy jako takim. Katalog podmiotów, które może kontrolować komisja rewizyjna jest zamknięty i dotyczy wójta (w przypadku Raciborza – prezydenta), gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy. Wojewoda podnosi, że Unia Racibórz sp. z o.o. jako spółka prawa handlowego nie może być uznana za jednostkę organizacyjną gminy. Tym samym kontrola spółki przez komisję rewizyjną nie może mieć miejsca.

Skarga wojewody niczego nie zmienia

Do skargi wojewody odnosi się przewodnicząca komisji rewizyjnej Rady Miasta Racibórz Anna Szukalska. Radna wysłała w tej sprawie specjalne oświadczenie. Powołuje się w nim na orzeczenia sądów w podobnych sprawach, w których dopuszczono kontrolowanie spółki prawa handlowego przez komisję rewizyjną rady gminy.

– Natomiast w podobnej sprawie, tym razem dot. Gorzowa Wielkopolskiego, wypowiedział się w sierpniu 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydając orzeczenie, zgodnie z którym zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego komisja rewizyjna rady gminy może kontrolować spółki prawa handlowego z udziałem gminy (sygn. III SA/GI 472/19). Jeśli zatem WSA w Gliwicach orzeknie podobnie jak w 2019 r., to pozostanie skierowanie sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego – twierdzi A. Szukalska.

Dalej wskazuje, że to co dotychczas zaobserwowała podczas kontroli Unii Racibórz Sp. z o.o. „nie wygląda dobrze”. – Mam też informację, iż prokuratura w sprawach dot. spółki Unia Racibórz sp. z o.o. prowadzi postępowanie wyjaśniające. Dodatkowo są problemy z przeprowadzeniem audytu zewnętrznego spółki Unia Racibórz sp. z o.o., gdyż audytorzy nie otrzymali jeszcze wszystkich dokumentów do oceny – dodaje radna.

(żet)

  • Numer: 19 (1514)
  • Data wydania: 11.05.21
Czytaj e-gazetę