Śląskość ponad granicami. Wymieniono się plakatami, aby promować w Spisie Powszechnym narodowość śląską
Na moście granicznym Chałupki – Bohumin spotkała się delegacja Ślązaków z Polski oraz Czech, aby w ramach wspólnej akcji wymienić się plakatami promującymi Spis Powszechny po obu stronach granicy. W taki sposób zaakcentowano, że dla osób deklarujących narodowość śląską, granica na Odrze jest czysto umowna. – Górny Śląsk, Horni Slezsko – skandowano na spotkaniu.
Śląskość w sercu
Wydarzenie miało na celu podkreślić silne więzy kulturowe, łączące obie części krainy ponad granicami państwowymi, a także pokazać narodowość śląską po obu stronach granicy, jak również silny wpływ Unii Europejskiej w procesie ponadnarodowej integracji.
Na moście spotkano się w sobotnie przedpołudnie 24 kwietnia. Przyszła tam około dwudziestoosobowa grupa Polaków oraz Adam Filák, Petr Stiborský i Ondřej Teichman – działacze społeczni prowadzący profile w mediach społecznościowych o tematyce śląskiej w Czechach. – Wszyscy jesteśmy Europejczykami, musimy walczyć, aby Europa była federalna, ale z zachowaniem silnych regionów, takie jak nasze Slezsko. Musimy razem o naszą tożsamość, kulturę i język walczyć – mówił do przybyłych Czechów poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, zachęcając ich ścisłej, współpracy. – Ja też jestem waszym europosłem – deklarował.
Grupa Czechów mówiła natomiast o identyfikacji śląskiej po swojej stronie. Peter Langer ze Ślonskij Ferajny podkreślał, że po jednej, jak i po drugiej stronie mieszkają Ślązacy, o czym nie należy zapominać. – W sercu momy hajmat, ślonsko nacyjo i ślonsko godka – powiedział do zgromadzonych.
Spis trwa
Spotkanie promowało trwający od kilku tygodni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSPLiM). A w zasadzie możliwość deklaracji w Spisie narodowości śląskiej.
Przypomnijmy, udział w NSPLiM zgodnie z ustawą o statystyce publicznej jest obowiązkowy. Obecnie realizowany jest przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie www.spis.gov.pl oraz metodą wywiadu telefonicznego, dzwoniąc na infolinię spisową obsługiwaną przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00 pod numerem: 22 279 99 99.
Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Z uwagi na epidemię, wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Zaś rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja.
(mad)
Najnowsze komentarze