środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Odszedł Zenon Stube jeden z Zasłużonych dla Raciborza

13.04.2021 00:00 red

Stube zmarł w wieku 74 lat. Był doświadczonym życiowo społecznikiem, który przez ćwierć wieku angażował się w pomaganie uzależnionym od alkoholu oraz bezdomnym. Kierował miejskim Domem dla Bezdomnych Arka N. Za swoje zaangażowanie na rzecz samorządu otrzymał w 2018 roku zaszczytny tytuł Zasłużonego dla Raciborza.

Wiedział, jak uzależnienie od alkoholu niszczy ludzkie życie. – Są 4 stopnie uzależnienia, a ja osiągnąłem siódmy. Nie piję już od 24 lat. Warto się zmieniać – przekonywał gdy był już od 10 lat szefem Arki N. – Zdarzają się tu u nas różni ludzie, także ci z rynsztoka. Z doświadczenia wiem, że z tymi, co osiągnęli dno, najlepiej się pracuje – mówił Stube na łamach Nowin Raciborskich.

Zapisał się w najnowszej historii Raciborza jako prekursor działań pomocowych wobec osób wykluczonych i dotkniętych wykluczeniem społecznym. Działał w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Był współautorem raciborskiego „Programu Wychodzenia z Bezdomności”. Koordynował Raciborski Rajd Środowisk Trzeźwościowych.

Pogrzeb Z. Stube odbył się 7 kwietnia na cmentarzu Jeruzalem.

(m)

  • Numer: 15 (1510)
  • Data wydania: 13.04.21
Czytaj e-gazetę