Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Mniej osób w kościele i sklepie, zamknięte żłobki i przedszkola

30.03.2021 00:00 red

25 marca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych.

Nadzieja w szczepionkach

– Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od trzynastu miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo znaczący – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Szef rządu dodał, że aktualnie zajętych jest 70% łóżek covidowych, a służba zdrowia zbliża się do granicy wydolności. Dotyczy to nie tylko możliwości infrastrukturalnych i sprzętowych, ale również kadrowych. – Wszystkie, nawet te trudne decyzje, są konieczne, żeby opanować tę falę – dodał premier Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie kolejnych obostrzeń sanitarnych.

Premier zaapelował, aby święta Wielkanocne spędzić w wąskim gronie rodzinnym. Nadzieja na poprawę sytuacji przyjdzie po świętach, gdy dotrą kolejne partie szczepionek. Premier zapewnił, że Polska byłaby w stanie szczepić miesięcznie miliony ludzi, gdyby trafiało do niej tyle szczepionek co do USA czy Wielkiej Brytanii.

Najgorzej jest na Śląsku

– Nie mamy wątpliwości, że trzecia fala zakażeń przewyższy to co mieliśmy na jesień – powiedział z kolei minister Adam Niedzielski. Dodał, że mutacja brytyjska wirusa powoduje nie tylko wzrost liczby zakażeń, ale również większą liczbę hospitalizacji.

Aktualnie najgorsza sytuacja panuje w województwach mazowieckim oraz śląskim. – W ciągu dwóch tygodni województwo śląskie ze średniej ogólnopolskiej pozycji stało się liderem liczby nowych zakażeń – powiedział minister. Nie wykluczył, że w kolejnych tygodniach konieczny będzie transport chorych ze Śląska do innych regionów kraju, gdzie będą dla nich miejsca.

Logika stosowania obostrzeń działa

Jednocześnie minister Niedzielski wskazał na województwo warmińsko-mazurskie, gdzie po wprowadzeniu daleko idących obostrzeń udało się zatrzymać dynamikę rozwoju zakażeń. Podobnie rzecz się ma z województwem pomorskim.

– Logika stosowania obostrzeń działa w rzeczywistości i widać to na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa pomorskiego – stwierdził minister.

Sytuacja kryzysowa

Nowe obostrzenia sanitarne będą obowiązywać od 27 marca od 9 kwietnia. Szczegóły:

– zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2000 m2 (dotyczy to handlu detalicznego, firmy budowlane będą mogły nadal zaopatrywać się w materiały budowlane niezbędne w ich działalności w hurtowanich i składach materiałów budowlanych),

– 1 osoba na 15 m2 w sklepach o powierzchni poniżej 100 m2,

– 1 osoba na 20 m2 w sklepach o powierzchni pow. 100 m2, na poczcie oraz targowiskach (dotychczasowy limit to 1 osoba na 15 m2),

– 1 osoba na 20 m2 w miejscach kultu religijnego (dotychczasowy limit to 1 osoba na 15 m2),

– zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych,

– zamknięcie żłobków i przedszkoli (za wyjątkiem dzieci medyków, służb ratunkowych i porządkowych),

– obiekty sportowe dostępne tylko dla zawodowców.

Ponadto obowiązują wszystkie dotychczasowe obostrzenia sanitarne.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że w przypadku obiektów kultu religijnego największym wyzwaniem pozostaje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w kościołach. Zostało temu poświęcone spotkanie przedstawicieli rządu oraz episkopatu, którego efektem jest wydanie jasnych wytycznych dla księży.

Jeśli nowe obostrzenia nie przyniosą rezultatu, rząd może rozważyć wprowadzenie stanu wyjątkowego.

(żet)

  • Numer: 13 (1508)
  • Data wydania: 30.03.21
Czytaj e-gazetę