Pielęgniarstwo w PWSZ obawia się konkurencji z Rybnika, ale ma też własne kłopoty
W raciborskiej uczelni wprowadzono program naprawczy na kierunku pielęgniarstwo. Obecne władze wskazują na zaniedbania poprzedników.
Do 26 maja 2020 roku uczelnia miała uprawnienia do kształcenia na kierunku pielęgniarstwo. Aby ubiegać się o uzyskanie kolejnej akredytacji należało w terminie 3 miesięcy przed końcem obowiązywania uprawnień 2020 złożyć wniosek o ponowne przeprowadzenie akredytacji. – Poprzednie władze uczelni i dyrekcja instytutu nie dopilnowały przygotowania stosownych dokumentów, które byłyby załącznikiem do wniosku akredytacyjnego w wyniku czego wniosek ten nie został złożony – poinformował Senat uczelni rektor PWSZ Paweł Strózik na grudniowym posiedzeniu.
Senat podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia działań naprawczych, co daje rektorowi możliwość podejmowania „stosownych działań mających na celu rozwiązanie zaistniałej sytuacji”.
Dr Beata Fedyn wraz z dyrekcją Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia oraz władzami uczelni przygotowali wniosek o akredytację na kierunku pielęgniarstwo. Prace zespołu rozszerzono o uzupełnienie m.in. brakującej dokumentacji przebiegu procesu dydaktycznego, aktualizację programów studiów oraz powołanie Rady Interesariuszy Zewnętrznych.
Jak wynika z protokołu z posiedzenia Senatu, dr Daniel Vogel zwrócił uwagę, że uruchomienie kierunku pielęgniarstwo wymagało od uczelni znacznych nakładów pieniężnych i jest z nim związanych kilka kosztownych projektów unijnych. Dr Vogel zaznaczył też, że konsekwencją niezłożenia w terminie wniosku o uzyskanie ponownej akredytacji może być nie tylko nieotrzymanie zgody na kształcenie na kierunku, ale także narażenie uczelni na znaczne koszty związane z niezrealizowaniem projektów i utratą dofinansowań. Zdaniem doktora Vogla, nieprzygotowanie wniosku o akredytację przez dyrektora IKF (był nim wtedy dr Marcin Kunicki) oraz brak nadzoru ze strony ówczesnego prorektora ds. dydaktyki i studentów (tę funkcję pełnił wówczas Jacek Pierzchała) jest rażącym naruszeniem obowiązków wynikających z zajmowanych stanowisk. Vogel zażądał wyciągnięcia stosownych konsekwencji od wskazanych pracowników. Poparła go dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak. Ponadto zwróciła ona uwagę na ważność kontynuacji kształcenia na kierunku pielęgniarstwo w świetle podpisanego niedawno listu intencyjnego w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku. Jej zdaniem zaniedbania w prowadzeniu kierunku pielęgniarstwo mogą doprowadzić do tego, że utworzenie PWSM w Rybniku może być realnym zagrożeniem dla przyszłości tego kierunku w Raciborzu.
(oprac. m)
Najnowsze komentarze