110 lat temu w Nowinach Raciborskich: Atak nożownika w centrum Raciborza. Ugodził mężczyznę w kark
Brutalna napaść na ulicy Długiej w Raciborzu, zuchwała kradzież, której ofiarą padł dyrektor teatru, fiasko strajku na kopalni Donnersmark oraz ostrzeżenie przed wstępowaniem w szeregi... ochotniczej straży pożarnej w Syryni – między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich na początku lutego 1911 r. Wojtek Żołneczko
Racibórz • 2 lutego 1911 r.
Wypadek śmiertelny w pracy
Racibórz. Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się w niedzielę w nocy w tutejszym głównym warsztacie kolejowym. Kotlarz Lasak spadł ze znacznej wysokości na ziemię i poranił się ciężko. Odstawiono go do lazaretu, gdzie dnia następnego umarł.
Okradł pracodawcę
Racibórz. Ofiarą oszustwa padł dyrektor tutejszego teatru p. Kals, którego okradł jeden z jego własnych aktorów (chórzystów), nazwiskiem Glaser. Oszust poszedł do mieszkania dyrektora, gdy tego nie było w domu i oświadczył, że go dyrektor przysłał po rozmaite rzeczy. Sztuczka mu się udała, a wybrawszy sobie co najlepsze i najdroższe części ubrania, umknął następnym pociągiem w stronę Kędzierzyna. Dotychczas jeszcze oszusta nie złapano.
Atak nożownika
Asystent chemiczny Brosig, powracając w nocy z piątku na sobotę o późnej godzinie do domu, został w Długiej ulicy napadnięty z tyłu, a nieznany sprawca zadał mu nożem ciężką ranę w kark. Rannego odstawiono do miejskiego lazaretu. Nożownika dotychczas jeszcze nie wyśledzono.
Fortuna za zamek
Z Raciborskiego. Zamek w Niem. Krawarzu* wraz z parkiem nabył od p. hr. Pfeil posiedziciel dóbr v. Seelheim za 275 tys. marek.
Podwyżka podatków
Rybnik. Obywatele rybniccy mogą być przygotowani na podwyższenie podatku budynkowego i gruntowego. Wedle wyroku najwyższego sądu administracyjnego bowiem prowincyonalne zakłady lecznicze wolne są od tego podatku. Ponieważ i lazaret knapszaftowy w Rybniku prawdopodobnie zostanie od niego zwolniony, przeto oznacza to dla miasta stratę około 1200 marek. Na ostatniem posiedzeniu rady miejskiej oznajmił już też burmistrz tę niewesołą nowinę, iż podwyższenie wymienionego podatku jest nieuniknione (...)
Handel dziewczętami
Katowice. Z Warszawy w kierunku Sosnówca wieziono w tych dniach cały wagon młodych dziewcząt. Nad dziewczętami czuwała cała gromada elegancko ubranych handlarzy. Pomiędzy dziewczętami znajdowały się takie, które zaledwie wyszły ze szkoły. Oczywiście biedne dziewczęta pojęcia nie miały, jaki smutny los je czeka. Przed wywiezieniem dziewcząt władze w Częstochowie zostały telegraficznie powiadomione, aby pociąg zatrzymać. To też nastąpiło i w Częstochowie żandarmerya i policya przyaresztowały handlarzy i dziewczęta wysłały do rodziców. Dziewczęta miały być wysłane przez Oświęcim do Hamburga, a stamtąd do Ameryki.
Tego rodzaju handlarze, handlujący ludzkim towarem, zasługują na jak najcięższe kary. Uwodzą młode dziewczęta i następnie wysyłają je do domów rozpusty.
* W ówczesnym powiecie raciborskim znajdowały się dwa Krawarze. Niemieckim Krawarzem określano miasto pod Karniowem, które dziś nazywa się po prostu Krawarzem (Republika Czeska). Oprócz tego był w powiecie raciborskim Polski Krawarz, czyli dzisiejsze Krowiarki.
Racibórz • 4 lutego 1911 r.
Pamiętajcie o piasku lub popiele
Racibórz. Podczas obecnych mrozów powinni właściciele domów pamiętać o sypaniu piasku lub popiołu na chodnikach przed domami, bo łatwo o nieszczęśliwy wypadek, a do odpowiedzialności zań może być pociągnięty właściciel domu, przed którym wypadek się wydarzy.
Ostrożnie z tą strażą
Syrynia. W tych dniach ma się w naszej wiosce założyć niemiecka straż pożarna. Z góry ostrzegam was, kochani bracia, ażebyście nie wstępowali do tego towarzystwa. Widzimy bowiem w sąsiednich gminach, o co w takiem towarzystwie głównie chodzi. Słuchać trzeba komendy niemieckiej, na każdym kroku ulegać trzeba tym ludziom, którzy Polaków nienawidzą. Więc chociaż te kilka chwil wolnych od prac nie przepędzimy w towarzystwie niemieckiem. Lepiej wziąć gazetę polską do ręki. W razie nieszczęścia (pożaru) i tak nie będzie nikt stał z założonemi rękoma. Dosyć mamy z „Kriegerverenami”. Czyż to nie przykro patrzeć na członków takiego „vereinu”, ludzi zgarbionych starością i z białym włosem, którym, jakby nie dosyć się jeszcze napracowali, chce się jeszcze „parademarsche” robić?
Podpisano: Syryński
Złote wesele
Bienieszów*, pow. raciborski. Wycużnicy Franciszek i Joanna Siedronowie obchodzili w poniedziałek uroczystość złotego wesela. Jubilat liczy 78, jego małżonka 75 lat życia.
* Mowa o Beneszowie, obecnie w Czechach.
Racibórz • 7 lutego 1911 r.
W jedności siła
Z Rybnickiego. Strejk na kopalni Donnersmarka* zakończył się. Kopalnia nie uwzględniła życzeń robotników. Gdy robotnicy lepiej się zorganizują, podejmą strejk na nowo. Mamy tu znowu do czynienia z jedną z klęsk robotników w walce z kapitałem, który wziął przewagę nad robotnikami. A wszystko dlatego, że wśród mas robotniczych brak należytej oświaty i organizacyi. Bracia robotnicy! Wy światlejsi, pracujcie wszelkiemi siłami nad tem, żeby co do tego najprędzej zmiana na lepsze nastąpiła. Widzicie przecież, co się dzieje. Przegrana klęska wszystkich nas boleć musi, ale nie na żalach i skargach poprzestawać trzeba, tylko koniecznie podnosić oświatę i jak długo robotnicy łączyć się nie będą w Zjednoczenie Zawodowe Polskie**, tak długo kapitalizm będzie zawsze górą. Pamiętajmy więc o sobie, czuwajmy nad sobą, bo tu chodzi o całą sprawę robotniczą, która nas wszystkich obchodzić musi
Stróż spłoszył złodzieja
Żory. W Baranowicach usiłował się pewnej nocy włamać jakiś rabuś do stacyi kolejowej, lecz został przez stróża spłoszony.
Na fałszywym torze
Niedobczyce. Pociąg osobowy, wyjeżdżający w zeszłą niedzielę o godz. 12.42 w południe z Niedobczyc do Wodzisławia, poza Niedobczycami wjechał na fałszywy tor. Mimo wielkiej zawiei śnieżnej kierownik lokomotywy spostrzegł niebezpieczeństwo i pociąg zdołał jeszcze na czas zatrzymać, zapobiegając w ten sposób nieszczęściu.
* Mowa o dzisiejszej KWK Chwałowice.** Zjednoczenie Zawodowe Polskie zostało założone w 1902 r. jako polska organizacja związkowa. Od 1913 r. prezesem ZZP był Józef Rymer. Z inicjatywy władz ZZP w 1917 r. założono Narodowe Stronnictwo Robotników, które w 1920 r. współtworzyło Narodową Partię Robotników. W latach 30. Zjednoczenie Zawodowe Polskie zbliżyło się do sanacji Józefa Piłsudskiego.
Najnowsze komentarze