Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Minister nauki dał PWSZ pieniądze na modernizację bazy

02.02.2021 00:00 red.

2,5 mln zł trafiło do szkoły wyższej z resortu nauki. Pomogło wsparcie lokalnych polityków. To dobry finansowo czas dla miejscowej Alma Mater, bo na Słowackiego płyną też środki z projektów unijnych wartych 18 mln zł.

Uczelni potrzebny jest szereg inwestycji dla poprawy bezpieczeństwa oraz komfortu studiowania i pracy. Jako jedną z najważniejszych potrzeb rektor dr Paweł Strózik wskazuje dostosowanie budynku do najnowszych wymagań wpływających na bezpieczeństwo osób przebywających w obiektach administracyjnych i dydaktycznych uczelni. W tym celu zaplanowano:

• całkowitą wymianę instalacji przeciwpożarowej,

• modernizację węzłów sanitarnych w budynku przy ul. Słowackiego 55.

• remont dachu w budynku przy ul. Łąkowej 31 a.

Działania te uzupełnią trwające obecnie w uczelni modernizacje architektoniczne. Są realizowane w ramach projektu „PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Budynki zostaną odnowione i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu prac obiekty dydaktyczne będą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa sanitarnego.

Pracownie w nowym standardzie

Z niecierpliwością czekamy na powrót naszych studentów do stacjonarnej formy kształcenia. Chcemy, aby studiowanie odbywało się w komfortowych warunkach. Chcemy rozwijać uczelnię jako centrum nowoczesnego kształcenia i najwyższym priorytetem jest modernizacja pracowni dydaktycznych oraz ich dostosowanie do standardów XXI wieku. Planujemy także ujednolicenie pomieszczeń wykładowych pod względem kolorystycznym i funkcjonalnym” – relacjonuje rektor Strózik.

Pracownie odnowione będą „od podłogi aż po dach”. Zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, multimedialne narzędzia prezentacyjne oraz oprogramowanie specjalistyczne. PWSZ zakupi także funkcjonalne i wygodne zestawy ław studenckich i krzeseł. W uczelni powstanie nowa wielozadaniowa pracownia dydaktyczna, wyposażona w system do prezentacji, mikrofony konferencyjne z funkcją do głosowania i obsługą wideo, a także kabiny do symulacji tłumaczenia konsekutywnego i symultanicznego.

Planuje się także stworzenie multimedialnej pracowni do prowadzenia zajęć w trybie online. Umożliwi korzystanie z szerokiego wachlarza licencjonowanych programów komputerowych, często niedostępnych dla przeciętnego użytkownika. Będzie to realne wsparcie kształcenia na odległość.

Historyczna subwencja

Inwestycja pochłonie prawie 2,5 miliona złotych. Uczelnia pozyskała środki w ramach jednorazowego zwiększenia subwencji dokonanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. – Wniosek o zwiększenie subwencji złożyliśmy 18 grudnia 2020 r. Chodziło w nim głównie o zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w uczelni. Wiedzieliśmy, że na mocy art. 368 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, takie zwiększenie jest prawnie możliwe i postanowiliśmy wykorzystać tę ścieżkę – tłumaczy rektor. – To historycznie największe zwiększenie subwencji dla Alma Mater w Raciborzu – dodaje.

Premier, po rozpatrzeniu wniosku ministra, zarządzeniem nr 260 przyznał ministrowi edukacji i nauki, z ogólnej rezerwy budżetowej, środki finansowe na zwiększenie subwencji dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Jak podkreślają w szkole, nie byłoby to możliwe bez wsparcia polityków – związanego z Raciborzem wiceministra Pawła Jabłońskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wiceministra Sebastiana Skuzy z Ministerstwa Finansów oraz prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. – Zawsze jestem gotów wspierać tę ważną dla miasta instytucję – deklaruje głowa miasta. – Każda osoba, która może otworzyć ciężkie drzwi jest nam potrzebna – uważa dr P. Strózik.

(opr. m)


Uczelnia realizuje aktualnie 4 unijne projekty o wartości około 18 milionów złotych, które oprócz szkoleń dla studentów i pracowników, znacząco wpłyną na wyposażenie PWSZ w Raciborzu. Już trwają prace nad budową nowoczesnego Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, które pozwoli na kompleksowe kształcenie studentów w ramach kierunku pielęgniarstwo. Wcześniej gruntownie unowocześniono wyposażenie informatyczne, co pozwoliło na optymalne utrzymanie sprawności dydaktycznej w czasie pandemii.


Czy uczelnia będzie otwierać nowe kierunki?

Rektor PWSZ odpowiedział na tak postawione mu pytanie na ostatniej sesji miejskiej. – Nie zauważamy żeby któryś z obecnych kierunków miał problemy naborowe. Prym wiodą kierunki inżynierskie i tam jest pełny nabór. Studia społeczne też są popularne, a filologia, wf czy pielęgniarstwo mają nabory zgodnie z oczekiwaniami. Marzy mi się w Raciborzu rozwój kierunków paramedycznych, takich jak ratownictwo medyczne, fizjoterapia czy położnictwo. Analizujemy to, badamy rynek. Kiedy ten odpowie na nasze możliwości, podejmiemy takie działania – odpowiedział P. Strózik.


Co z powtórzeniem wyborów władz uczelni?

W związku z koniecznością usunięcia nieprawidłowości związanych z czerwcowymi (2020) wyborami na stanowisko rektora PWSZ w Raciborzu trwają przygotowania do powtórzenia procedury wyborczej. W styczniu powołany został nowy skład Rady Uczelni, a na posiedzeniu Senatu – 28 stycznia 2021 r. przegłosowano kandydaturę Patryka Swobody na przewodniczącego tej rady.

Informuję, że J.M. Rektor PWSZ w Raciborzu dr Paweł Strózik deklarując swoją wolę powtórzenia wyborów skierował pismo w tej sprawie do przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej dr Pawła Karasia z prośbą o przygotowanie kalendarza wyborczego. Władze uczelni dopełniły niezbędnych formalności. Obecnie czekamy na informację ze strony UKW i ogłoszenie terminów wyborów – przekazała nam rzeczniczka PWSZ dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak.


  • Numer: 5 (1500)
  • Data wydania: 02.02.21
Czytaj e-gazetę