Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Rok w okładkach. Te Nowiny kupowano najchętniej

05.01.2021 00:00 red

Tradycją tygodnika stało się prezentowanie w numerze otwierającym nowy rok zestawienia wydań gazet, które odnotowały najwyższą sprzedaż w ciągu roku. To czytelnicze podsumowanie tamtego okresu pokazuje czym najbardziej interesowali się mieszkańcy powiatu w ciągu dwunastu miesięcy 2020 roku.

28 stycznia

Dariusz Polowy został członkiem partii Porozumienie Jarosława Gowina. Do Raciborza przyjechała wicepremier Jadwiga Emilewicz i sam lider Gowin. Bezpartyjny dotąd (choć popierany w wyborach przez PiS) prezydent Raciborza wzmocnił się kontaktami w stolicy. Ponadto pisaliśmy, że na Katowickiej zbudują wyczekiwany tam parking, a Dawid Wacławczyk podsumowywał pracę komisji antysmogowej.

25 lutego

Plan zmian jakie przewidziano dla Raciborza w urzędzie miasta zatrząsł radą miasta. Stacja paliw przy Leclerku i nowe osiedla w parku Moniuszki i przy SP15 nie spodobały się rajcom i prezydent musiał wyhamować ze swymi zamiarami. W numerze relacjonowaliśmy ważne wydarzenie ze sfery religijnej – upamiętnienie księdza – męczennika Richarda Henkesa. Dr Adam Szecówka opublikował w gazecie wspomnienie o Stanisławie Kubackim, legendzie poprawczaka.

10 marca

Do Polski dotarł koronawirus, a szpital na Gamowskiej zmienił się w niedostępną twierdzę. Na oddział zakaźny trafili pierwsi pacjenci z Covid-19. Lokalizacja PSZOK-a w Pietrowicach Wielkich wywołała kontrowersje. Po 18 latach w radzie Raciborza zawnioskowano o podwyżki diet, nawet o 500 zł. W stolicy powiatu zainstalowano pierwsze parkomaty. O 220 zł podrożał obóz w Pleśnej.

21 kwietnia

Mnóstwo przedsiębiorców w całym powiecie popadło w kłopoty finansowe wskutek obostrzeń pandemicznych. Pomoc znaleźli w pośredniaku, który wydawał pieniądze z tzw. Tarczy. Na Gamowskiej buntowały się pielęgniarki, które obciążono największą pracą, za którą nie poszedł wzrost wynagrodzeń. Z pierwszej linii frontu walki z Covid-19 zeszła ordynatorka oddziału zakaźnego Iwona Olszok, zwalniając się ze szpitala jednoimiennego.

19 maja

Krwiodawstwo z nową panią dyrektor włączyło się w walkę z pandemią. Pierwsze zakażenia koronawirsuem odnotowano wśród szpitalnego personelu. Samorządowcy zaczęli słać protesty do wojewody i ministra zdrowia, że powiat stracił jedyny szpital. Na Gamowskiej zapowiedziano powrót przychodni przyszpitalnych nieczynnych od połowy marca. Spółdzielcy z Ramety domagali się upadłości fabryki mebli, ale zarząd postanowił walczyć o jej przetrwanie. Na raciborskim targowisku handlarze weszli w spór z PK.

30 czerwca

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał na wizytację oddanego do użytku Zbiornika Racibórz. Katarzyna Dutkiewicz została prezesem Fundacji PGE Energia Ciepła. Nawałnica nad Raciborzem spustoszyła Miedonię. W pandemicznych warunkach odbyły się wybory na Prezydenta RP (I tura). W całym powiecie wśród 11 kandydatów zdecydowanie liderował Andrzej Duda przed Rafałem Trzaskowskim.

14 lipca

Opisywaliśmy przejmującą historię młodej matki, od której wskutek reguł pandemicznych, w szpitalu odizolowano noworodka. Coraz głośniej było o problemach finansowych Rafako, ogłoszono tam zwolnienia grupowe. Alarm podnieśli ordynatorzy „zabiegówki” z Gamowskiej, twierdząc, że mogą się rozpaść zespoły lekarsko-pielęgniarskie, bo specjaliści w szpitalu jednoimiennym zmienili się w internistów. Nagle zmarła Irena Liszka, skarbniczka z Krzanowic. Do Raciborza przyjechali debatować o wyborach znani w kraju politolodzy – Andrzej Zybertowicz i Marek Migalski.

25 sierpnia

Wojewoda śląski przystał na propozycje wypracowane na Gamowskiej i szpital częściowo udostępniono pacjentom niecovidowym. Radni Raciborza wrócili do rozmów o oszczędnościach w oświacie, bo wydatki na szkoły są najwyższe w dziejach miasta. Na Kolumnie Maryjnej zawisły banery „Oddajcie nam szpital” zawieszone przez Piotra Klimę i popierających go raciborzan. Z funkcji nadleśniczego odwołano Roberta Pabiana. Do finału zbliżał się projekt wędrówek górskich Andrzeja Kuśnierza z PTTK.

29 września

Eko-Okna potwierdziły pozycję lidera na rynku pracy oferując ponad 1000 nowych etatów w swojej fabryce. Prezydent Polowy ogłosił, że za rok wybuduje nowe lodowisko w Raciborzu. Unia Racibórz stała się spółką, a jej prezesem wybrano Krzysztofa Sałajczyka. Szereg wątpliwości na temat takich rozwiązań zaczęli zgłaszać Piotr Klima z Markiem Labusem. W PWSZ zaczął rządzić nowy rektor Paweł Strózik, ale ministerstwo nauki dopatrzyło się uchybień w wyborach na uczelni i zarządziło ich powtórzenie.

13 października

Radny powiatowy Łukasz Mura zwołał rolników z terenu powiatu i poinformował, że spółce Agromax kończy się niebawem dzierżawa gruntów. Zdaniem radnego gospodarze powinni rywalizować z przedsiębiorstwem o te ziemie. Szymocice pogrążyły się w żałobie, bo zmarł Karol Kalemba. Wody Polskie wypowiedziały umowy przedsiębiorcom prowadzącym wydobycie żwiru z terenu Zbiornika Racibórz.

3 listopada

Ofiarami Covid-19 zostali znani raciborzanie, m.in. Norbert Mika i Marianna Korzonek. Codziennością na Gamowskiej stały się kolejki samochodowe do mobilnego punktu testowania na obecność koronawirusa. Raciborski Sanepid znalazł się w krytycznej sytuacji braku kadr wobec szalejącej pandemii. Koalicja Polowy – Fita w Raciborzu przestała istnieć, głowa miasta zwolniła swego zastępcę. Katarzyna Gruchot w swoim kolejnym projekcie reportersko-historycznym zajęła się dziejami „Medyka” – kuźni kadr pielęgniarskich nie tylko dla regionu.

8 grudnia

Konstrukcja Zbiornika Racibórz sprawiła, że do miejskiej Odry zaczęły trafiać wody z okolicznych gmin, a być może także nieczystości, bo na tamtych terenach nie ma kanalizacji sanitarnej. Zmarł lider środowiska niepełnosprawnych w powiecie raciborskim Jerzy Wiśniewski. Także padł ofiarą koronawirusa. Przedsiębiorcy prowadzący prywatne żłobki oprotestowali plan budowy publicznej placówki na Ostrogu. Nowiny Raciborskie zorganizowały 6. edycję Festiwalu Perspektyw – z uwagi na pandemię, w wersji on-line. Wzięło w niej udział prawie 1000 uczniów.

  • Numer: 1 (1496)
  • Data wydania: 05.01.21
Czytaj e-gazetę