środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Zapytaj prawnika: Podwyższenie alimentów na dziecko

18.08.2020 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Raz orzeczone alimenty po jakimś czasie stają się nieaktualne. Dzieci rosną, zmieniają szkoły, zwiększają się ich potrzeby związane z utrzymaniem. W jaki sposób zmienić wysokość alimentów i kiedy?

Trzeba mieć na uwadze cel jakiemu służą alimenty, a mianowicie zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Jeśli te potrzeby wzrosły w stosunku do czasu gdy ustalone zostały ostatnio alimenty to można wystąpić do sądu o ich podwyższenie. Trzeba wykazać co się zmieniło od momentu ustalenia alimentów, o ile wzrosły wydatki na dziecko. Być może również zmieniła się na korzyść sytuacja materialna osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów (sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego), albo pogorszyła się sytuacja rodzica, z którym dziecko mieszka (np. stracił pracę, a więc wzrosły uzasadnione potrzeby dziecka związane z jego utrzymaniem). Wszystkie te okoliczności należy opisać, wykazać w miarę możliwości dokumentami księgowymi lub innymi dowodami i uzasadnić roszczenie.

Warto wskazać, że podwyższenie alimentów można uzyskać także wskutek ugody zawartej w obecności mediatora. Ugoda mediacyjna jaką zawrą rodzice będzie miała po zatwierdzeniu jej przez sąd taką samą moc prawną jak wyrok sądu i po nadaniu klauzuli wykonalności będzie uprawniała do egzekucji, gdy małżonek zobowiązany nie będzie się z niej wywiązywał. Jest to rozwiązanie najszybsze i najkorzystniejsze Nie trzeba składać pozwu do sądu, wystarczy umówić się na spotkanie w obecności mediatora. Również w sytuacji gdy pozew jednak został skierowany do sądu sprawa często kierowana jest do mediacji.

  • Numer: 33 (1476)
  • Data wydania: 18.08.20
Czytaj e-gazetę