Gazeta Turystyczna: Kraik HulczyńskI
Teren Kraiku Hulczyńskiego, zwanego inaczej „Prajzska”, znajdziemy na Śląsku, zaraz przy granicy z Polską, pomiędzy miastami Opawa i Ostrawa. Jego naturalną granicą są także rzeki Opawa i Odra. Warto dać się skusić tutejszym atrakcjom i odwiedzić ten skrawek czeskiego kraju tuż za polską granicą, który został przyłączony do Republiki Czeskiej dopiero w 1920 roku, a więc w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania. Kraik ma dla zwiedzających bogatą ofertę!
Muzea i skanseny
Podczas odwiedzin Kraika Hulczyńskiego nie powinniśmy ominąć „Muzeum Hlučínska”, które znajdziemy na zamku w Hulczynie i które oferuje niepowtarzalną i nowoczesną prezentację regionu w ramach wystawy zatytułowanej „Kim są ludzie w Kraiku Hulczyńskim”. Muzeum Zamkowe jest do dyspozycji zwiedzających także na zamku w Krawarzu. Można tam zobaczyć wystawę poświęconą życiu Eichendorffów, historii Krawarza i zwykłych ludzi w Kraiku Hulczyńskim. Miłośnicy pamiątek wojskowych koniecznie powinni odwiedzić unikatowy Obszar Wojskowych Umocnień Czechosłowackich w Hulczynie – Darkovičkach. Stosunkowo nowe muzeum poświęcone II wojnie światowej znajdziemy w Chuchelnej. Zwiedzanie pełne emocji oferuje muzeum górnictwa „Hornické muzeum” w Ostrawie – Petřkovicach, gdzie możemy zjechać szybem do kopalni i na własnej skórze doświadczyć atmosfery „wydobywania urobku”. O tym jak wyglądało kiedyś życie na tutejszych wsiach, możemy się dowiedzieć w skansenach w miejscowościach Bolatice i Małe Hoszczyce.
Przyroda i kraina
Dla miłośników atrakcji przyrodniczych Kraik Hulczyński ma bogatą ofertę. Pierwotne biotopy można podziwiać w rezerwacie przyrody „Koutské a Zábřežské louky”, naturalne zarośla lasów gradowych możemy znaleźć w rezerwacie przyrody „Dařanec” koło miejscowości Wrzesina. „Černý les” pomiędzy miejscowościami Szylerzowice i Petrkowice to wielowiekowy, pełne światła las bukowy, kiedyś tak typowy dla Niziny Śląskiej. Naturalny las mieszany z elementami roślinności karpackiej można podziwiać w rezerwacie „Hněvošický háj”, a na południowym stoku wzgórza Landek koło Petrkowic można bezpośrednio na powierzchni zobaczyć odkryte pokłady węgla kamiennego. Popularnością cieszą się także łąki „Kozmické ptačí louky”, gdzie przez cały rok czynna jest dla zwiedzających wieża obserwacyjna, z której można oglądać zwierzęta bez ich płoszenia. Od 2019 roku na łąkach pasie się stado dzikich koni – kucy exmoor.
Pamiątki sakralne
Kraik Hulczyński jest także idealnym miejscem dla „turystyki kościelnej”. Tutejsze świątynie mają bardzo bogaty wystrój i dumnie dominują nad krajobrazem poszczególnych miejscowości. Znajdziemy tutaj świątynie nowogotyckie, barokowe, przedstawicieli modernistycznego stylu międzywojnia i zupełnie nowoczesne kościoły z ostatnich lat. Na szczególną uwagę zasługują: miejscowość
Gniewoszyce – kościół pw. św. Piotra i Pawła, który jest jedynym zachowanym kościołem drewnianym w regionie, miejscowości Sudzice, Wielkie Hoszczyce czy Hulczyn – kościoły pw. św. Jana Chrzciciela, miejscowość Krawarz – kościół pw. św. Bartłomieja, miejscowość Ludgerowice – kościół pw. św. Mikołaja, Kobierzyce – kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Bogusławice – kościół pw. Najświętszej Trójcy czy miejscowość Piszcz – kościół pw. św. Wawrzyńca, który jest równocześnie miejscem pątniczym.
Sport, kultura i czas wolny
Obszar Kraika Hulczńskiego jest przetkany gęstą siecią tras i ścieżek rowerowych. Bogatą ofertę sportową ma także areał Hulczyńskiego jeziora, który oprócz kąpieli oferuje windsurfing czy wodne narty. Na miejscu można także pograć w siatkówkę, tenisa, piłkę nożną czy w minigolfa. Do kąpieli zapraszają także zewnętrzne baseny w miejscowościach Bolatice, Piszcz, Chlebičov czy Darkowice. Doskonałe zaplecze do uprawiania sportu oferuje także ośrodek „Buly Aréna” w Krawarzu. Warto odwiedzić też uzdrowisko „Priessnitzovy přírodní lázně” w miejscowości Bělá, gdzie można skorzystać z wielu leczniczych kąpieli.
Kraik Hulczyński ma też ofertę dla miłośników gry w golfa, którzy mogą skorzystać z dwóch profesjonalnych boisk do golfa z osiemnastoma dołkami w miejscowościach Krawarz czy Szylerzowice. Boisko w Szylerzowicach znajduje się w przepięknym stuhektarowym parku angielskim otaczającym tamtejszy klasycystyczny pałac.
Szukających adrenaliny zapraszamy na lotnisko sportowe w miejscowości Zábřeh, gdzie można skorzystać z lotów widokowych, albo spróbować skoków na spadochronie.
Kraik Hulczyński jest także symbolem bogatego życia kulturowego. Wśród największych imprez trzeba wspomnieć o odpustach w miejscowościach Krawarz, Kobierzyce, Bogusławice czy Piszcz. W wielu miejscowościach są obchodzone dożynki, świętowane są dni wsi czy miasta, oraz organizowane tzw. „štrasenfesty”, czyli święta danej ulicy. Corocznie w lipcu na rynku w Hulczynie organizowany jest Festiwal kultury i rzemiosła hulczyńskiego.
Najnowsze komentarze