Gazeta Turystyczna: ŚLĄSKIE MUZEUM ZIEMSKIE
200-letnia tradycja przyrodniczego i kulturowego bogactwa
Śląskie Muzeum Ziemskie jest najstarszym i trzecim największym muzeum w Republice Czeskiej. Jak podpowiada jego nazwa, zajmuje się głównie przyrodniczym, kulturowym i historycznym dziedzictwem śląskiego regionu, chociaż w wielu ze swych aktywności, na przykład naukowych i kolekcjonerskich, granice regionu przekracza.
Śląskie Muzeum Ziemskie gromadzi zbiory materialnych świadectw rozwoju przyrody, łącznie z żywymi roślinami i zwierzętami, świadectw prehistorii, historii czeskiego i zagranicznego pochodzenia, przede wszystkim jednak z terenów historycznego Śląska, północnych i północno-wschodnich Moraw. Zbiory muzealne i wiedzę uzyskiwaną dzięki ich badaniu, muzeum prezentuje głównie za pośrednictwem stałych ekspozycji i wystaw, poprzez własną działalność publikacyjną i edukacyjną, organizowanie wykładów w kraju i za granicami i innych edukacyjnych aktywności przeznaczonych dla najszerszej publiczności z uwzględnieniem dzieci, młodzieży, seniorów i gości ze specjalnymi potrzebami.
Muzeum udostępnia swe zbiory do badań badaczom, wydaje i dystrybuuje publicznie periodyczne i nieperiodyczne publikacje i specjalne druki. Swe zbiory wypożycza również do celów badawczych i prezentacyjnych. Opiekuje się także historycznym zbiorem książek, publiczną biblioteką naukową posiadającą prawie 300 tysięcy woluminów i zbiorami dokumentów o charakterze archiwalnym.
Miłośnicy przyrody powinni koniecznie odwiedzić Arboretum w miejscowości Nowy Dwór u Stěbořic. Ten rozległy areał ekspozycyjny przedstawia unikatową dendrologiczną kolekcję łącznie z uzupełniającą go szklarnią służącą do specjalnych upraw, do której także można zajrzeć. Na miejscu jest do dyspozycji także kącik ZOO, który cieszy się dużą popularnością, głównie u najmniejszych gości arboretum.
Osobie najsłynniejszego śląskiego poety Petra Bezruča jest poświęcone muzeum „Památník Petra Bezruče” w centrum Opawy na ulicy Ostrožná, gdzie jest także dodatkowo gromadzone wszelkie literackie dziedzictwo tutejszego regionu oraz chata „Srub Petra Bezruče” w miejscowości Ostravice w Beskidach.
Goście zainteresowani militariami mogą odwiedzić przedwojenne wzmocnienia wojskowe, które były przygotowane do obrony republiki przed wtargnięciem obcych żołnierzy. Najwięcej jest ich w Obszarze Wojskowych Umocnień Czechosłowackich w Hulcznie – Darkovičkach, gdzie można zwiedzić w pełni wyposażony bunkier piechoty w takim stanie, w którym zachował się pod koniec lat 30. XX wieku. Znany i popularny jest także monumentalny Pomnik II Wojny Światowej w miejscowości Hrabyně.
Corocznie muzeum organizuje ponad trzydzieści projektów wystawowych, zarówno we własnych przestrzeniach ekspozycyjnych, jak i innych instytucjach, także za granicami. Zapewnia też kilkadziesiąt imprez kulturalnych dla najszerszej publiczności, takich jak wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, programy towarzyszące wystawom, edukacyjne aktywności dla dzieci i młodzieży, imprezy upamiętniające i memoriały. Więcej informacji o muzeum można znaleźć w drukowanych materiałach z programem, które są do dyspozycji w miejscach poszczególnych ekspozycji, albo na stronach internetowych www.szm.cz, czy na www.facebook.com/szmopava.
Serdecznie zapraszamy. Muzeum z radością przywita każdego gościa!
Najnowsze komentarze