Gazeta Turystyczna: Śląsk Opawski jak na dłoni!
Śląsk Opawski należy do czołowych atrakcji turystycznych w Republice Czeskiej. I nie ma się co dziwić. Region kojarzący się z pięknem prawdziwego Śląska, jest przetkany bogatą historią, kulturową różnorodnością i czystą przyrodą ze spektakularnymi widokami, które na długo zostają w pamięci. Zapraszamy do zapoznania się z argumentami, dlaczego kolejną wycieczkę czy urlop warto planować właśnie na Śląsku Opawskim.
Śląsk Opawski to jedno z tych miejsc, które warto poznawać nie tylko palcem po mapie, ale przede wszystkim osobiście. Region zadziwi was swoją różnorodnością i jednocześnie zaoferuje wystarczająco przestrzeni i świeżego powietrza, aby można było odetchnąć pełną piersią, wypocząć i odkryć coś nowego.
Śląsk Opawski znajduje się w samym sercu regionu Północnych Moraw i Śląska, konkretnie w okolicach Opawy, w niemal górskiej krainie w okolicy miast Witków i Budziszów oraz Kraiku Hulczyńskiego. Bogata historia pozostawiła tu po sobie wiele śladów, które docenimy szczególnie przy planowaniu wycieczek krajoznawczych z całą rodziną. W przeszłości aktywnie działała tutaj szlachta, dzięki czemu dziś jest to region bogaty w piękne zamki, zameczki i pałace. Warto wspomnieć kompleks zamkowy w Hradcu nad Morawicą, który oczaruje nas nie tylko swoją majestatycznością, ale i historią, w której odegrał swoją rolę m.in. genialny Beethoven. Podczas zwiedzania zabytku można często natrafić na program kulturalny dla całej rodziny. Inne zamki, które warto odwiedzić i poczuć ich ówczesną atmosferę, znajdziemy w pobliskich miejscowościach Raduń i Krawarz.
Miłośnicy architektury i urbanistyki mogą zaspokoić swe pragnienia w samym jądrze czeskiej części Śląska – w mieście Opawa. Ukrywa ona ciekawą przeszłość, kompleksy majestatycznych budynków poprzecinane są wieloma parkami miejskimi, z charakterystycznymi dla tego miasta fontannami. Spacer wśród miejskiej zieleni można sobie wzbogacić o niepowtarzalne doznania edukacyjne, gdyż właśnie w jednym z parków znajdziemy reprezentacyjny, główny budynek Śląskiego Muzeum Ziemskiego, które może się pochwalić tytułem najstarszego muzeum w Republice Czeskiej.
Przy planowaniu wycieczek nie można pominąć również zabytków i eksponatów militarnych, głównie licznych umocnień wojskowych i bunkrów piechoty, które przetrwały do naszych czasów, przechowując strzępy nie tak dawnej przecież historii. Poznawanie innych ciekawych miejsc, jakimi są np. młyny wiatrowe w miejscowości Hlavnice czy Choltice, wieże widokowe Šance czy Šibenice, areały wiejskie, malownicza dolina rzeki Morawicy, farma hodująca pstrągi i kąpielisko „Priessnitzové koupele” w miejscowości Bělá, w naturalny sposób doprowadzi was do rdzennego bogactwa całego regionu – do czystej przyrody.
Tutejszy krajobraz zdobią pagórki i doliny, w których odbija się lustro wody przejrzystych jeziorek i zatopionych kamieniołomów. Wygląd krainy w dużej mierze uformowało występowanie dużych zasobów łupków. Piękno i oryginalność tutejszych miejsc jest więc kombinacją działań przyrody i aktywności człowieka. Na gości czekają dziesiątki kilometrów szlaków edukacyjnych z charakterystycznymi białymi drogowskazami, z opisami i z miejscami do wypoczynku. Po drodze można zobaczyć stare łupkowe hałdy, sztolnie, kamieniołomy. Można także zwiedzić jedyną udostępnioną kopalnię łupków w miejscowości Zálužná. Zadowoleni będą także miłośnicy wędrówek pieszych i turystyki rowerowej, gdyż można tutaj dowolnie wybierać z licznych tras o różnym stopniu trudności i bogactwem różnorodnych atrakcji.
Na koniec trzeba wspomnieć także o ofercie dla turystów–smakoszy. Śląsk Opawski jest znany także ze swej oryginalnej kuchni. W miejscowych gospodach i restauracjach można spróbować tradycyjnej, prawdziwej kuchni śląskiej, a także wielu smakołyków pochodzących od lokalnych producentów. Szukając produktów specjalnie oznaczonych jako „regionalne”, warto pytać w miejscowych centrach informacji turystycznej. Udane zakupy będą wam przypominać chwile spędzone na Śląsku Opawskim jeszcze długo po powrocie do domu.
Najnowsze komentarze