środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

44 pytania z petycji o przyszłość Raciborza Odpowiada Prezydent Polowy

07.07.2020 00:00 red.

Na czerwcowym posiedzeniu rady Raciborza omawiano petycję, którą z poparciem ponad 400 mieszkańców skierował do magistratu społecznik i pasjonat ekologii Bogusław Siwak. Do petycji ustosunkował się włodarz Raciborza, ale rajcy postanowili, że ich stanowisko zostanie doprecyzowane i poprzedzone pracami w komisji skarg. Prezentujemy redakcyjne opracowanie zagadnień poruszonych w petycji i odpowiedzi jakich udzielono mieszkańcom w magistracie.

– Czy samorząd posiada plany zagospodarowania przestrzennego, które faworyzują sieci handlowe kosztem udogodnień dla mieszkańców?

– Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w Raciborzu zajmują 38,7% obszaru całego miasta i 93% obszarów istniejącej zabudowy. Dominującą funkcją jest zabudowa mieszkaniowa, w tym wielorodzinna (14,3% ogółu terenów mieszkaniowych). Tereny zabudowy usługowej zajmują 11,4% powierzchni planów (wielkopowierzchniowej – 6,7% ogółu terenów usługowych).

– Czy Miasto zmieni plany zagospodarowania przestrzennego i z terenów inwestycyjnych powstaną tereny zielone, rekreacyjne dla mieszkańców? Dotyczy to terenów: przy ul. Ogrodowej, placu Długosza, skweru przy ul. Młyńskiej.

– W chwili obecnej w ramach wskazanych obszarów nie jest realizowana procedura planistyczna zmiany miejscowego planu. Rozstrzygnięcie o sposobie ich przeznaczenia będzie mogło nastąpić po rozpoczęciu prac planistycznych sporządzenia planu miejscowego.

– Czy plac Długosza i działka przy ul. Ogrodowej 30? zostaną zabudowane?

– Aktualnie teren Placu Długosza objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2008 r. W planie tym dla przedmiotowego terenu ustalono przeznaczenie podstawowe, jakim jest zabudowa usługowa, budynki użyteczności publicznej. Dla terenu położonego przy ul. Ogrodowej 30 obowiązuje miejscowy plan z 2011 r. Jego przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Na parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego plan dopuszcza usługi publiczne oraz nieuciążliwą działalność gospodarczą, między innymi taką jak biura, kancelarie prawne czy pracownie projektowe.

– Co dalej ze sprzedażą placu Długosza?

– 29 maja 2019 r. Rada Miasta Racibórz wyraziła zgodę na tę sprzedaż. Jej planowana sprzedaż ma na celu uzyskanie optymalnego zagospodarowania dla centralnego, reprezentacyjnego kwartału miasta. Szczegółowe warunki sprzedaży oraz zobowiązania nabywcy nieruchomości, określone zostaną w zarządzeniu Prezydenta Miasta. Przeprowadzenie procedury przetargowej uzależnione będzie od zainteresowania potencjalnych nabywców.

– Czy Miasto zamierza odkupić teren ogrodu po byłym przedszkolu na ul. Ogrodowej 30?

– Nieruchomość położona w Raciborzu przy ul. Ogrodowej, w skład której wchodzą działki o łącznej powierzchni 0,6905 ha, stanowi własność prywatną. Gmina Racibórz nie ma obecnie w planach inwestycyjnych nabycia przedmiotowej nieruchomości do zasobu mienia.

– Czy dochodzi do lobbowania władz miasta na rzecz firmy Eko-Okna i na rzecz innych inwestorów wobec działki pod inwestycję na ul. Ogrodowej 30?

– W dotychczasowych działaniach prezydent Raciborza kieruje się przede wszystkim dobrem wspólnym mieszkańców. Ponadto działka przy ul. Ogrodowej jest własnością prywatną i samorząd nie ma wpływu na jej dalsze przeznaczenie.

– Dlaczego zrezygnowano z dofinansowania ze środków unijnych remontu placu Długosza?

– Plany zagospodarowania placu Długosza zostały szeroko omówione już podczas prezydenckiej kampanii wyborczej oraz na późniejszych spotkaniach, kiedy została zaprezentowana nowa koncepcja zabudowy placu. Dofinansowanie na remont placu Długosza nie zostało odrzucone. Zostanie wykorzystane na rewitalizację lewego brzegu bulwarów nadodrzańskich.

– Mieszkańcy narzekają na słaby dialog społeczny z władzami. Czy to się zmieni?

– Jesienią 2019 r. prezydent Raciborza odbył szereg spotkań z mieszkańcami dzielnic Raciborza. Każdy miał wówczas okazję do przedstawienia swoich pomysłów i zastrzeżeń. Każdy kto zabiegał o rozmowę z radnymi otrzymał taką możliwość podczas ich dyżurów, obrad komisji lub podczas sesji.

– Czy powstaną nowe budynki mieszkalne w rejonie ul. Książęcej?

– Teren objęty jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2010 r. Przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

– Jak Miasto reaguje na uwagi o „betonowym Raciborzu”, w kontekście wcześniejszych opinii, że Racibórz jest „zielonymi płucami Śląska”?

– Postępująca urbanizacja miasta i związane z nią realizowane inwestycje są efektem kompromisu między potrzebami wszystkich mieszkańców a koniecznością zachowania ładu przestrzennego ustalanego w dokumentach planistycznych.

– Czy planowane jest wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h na drodze osiedlowej – ul. Pracy oraz na ul. Ogrodowej i w ścisłym centrum miasta?

– Propozycje zostaną skonsultowane z Powiatową Komisją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Czy planuje się wprowadzić ograniczenia prędkości do 40 km/h na odcinkach od ul. Głubczyckiej do ul. Opawskiej oraz na ul. Kościuszki i ul. Opawskiej?

– Wprowadzenie ograniczenia prędkości na drogach jest w gestii ich zarządców tj. odpowiednio Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach i Zarządu Powiatu Raciborskiego.

– Jak rozwiązać problem nadmiernego ruchu samochodów na ul. Starowiejskiej?

– Ulica Starowiejska jest drogą tranzytową do przejścia granicznego w Chałupkach. Biorąc pod uwagę średnie natężenie ruchu na drogach krajowych na terenie Polski do mierzonego na terenie Raciborza jest ono zdecydowanie poniżej średniej. Miasto Racibórz podjęło działania zmierzające do ograniczenia ruchu tranzytowego przez miasto. Trwa budowa wschodniej obwodnicy.

– Czy możliwe jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Kopernika z wjazdem od strony ul. Mariańskiej?

– Propozycja zostanie przedstawiona do omówienia na najbliższym posiedzeniu Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jednak taką zmianę poparło zaledwie 2 mieszkańców tej ulicy.

– Co dalej z zapowiadanymi w kampanii wyborczej przebudowami i remontami ul. Wierzyńskiego oraz drogi na Żerdziny z ul. Wiejskiej w Ocicach?

– W ubiegłym roku wykonano modernizację części drogi polnej (ul. Wierzyńskiego) wykonując nawierzchnię z tłucznia kamiennego w celu usprawnienia dojazdu rolnikom do gruntów rolnych. W sprawie zmiany przeznaczenia ulicy Wiejskiej jako drogi powiatowej władnym jest Zarząd Powiatu Raciborskiego.

– Czy przy przebudowie ul. Bema można postawić zieloną ścianę z pnączami zatrzymującymi hałas i spaliny z tej ulicy?

– Na przebudowę ulicy Bema opracowana została dokumentacja techniczna, która była szeroko konsultowana m.in. z mieszkańcami tej ulicy. Rozwiązania dotyczące zagospodarowania pasa drogowego uwzględniające uwagi mieszkańców zostały przez nich zaakceptowane.

– Czy Miasto zamierza ograniczyć ruch samochodowy w mieście poprzez zamknięcie dla ruchu uliczek willowych z wyjątkiem dojazdu do posesji; zamknięcie ul. M. Konopnickiej i niebetonowanie chodników w miejscach trawiastych chodników?

– Sprawa zamknięcia ruchu na ulicy Konopnickiej została na posiedzeniu Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaopiniowana negatywnie. Ograniczenie korzystania z ulicy przez mieszkańców innych ulic w centrum miasta nosi znamiona nierównego traktowania, a ponadto jest trudne do wyegzekwowania. Wnioski o utwardzenie nawierzchni ciągów pieszych składają zainteresowani mieszkańcy.

– Czy Miasto będzie nadal budować parkingi kosztem zieleni miejskiej, np. przy ul. Bema?

– Nie jest zamierzeniem Miasta budowa nowych miejsc parkingowych kosztem zieleni miejskiej. Projektowane miejsca postojowe mają na celu uregulowanie istniejącej sytuacji, gdy samochody parkują w obrębie jezdni i chodnika stanowiąc zagrożenie dla innych uczestników ruchu i utrudniają dojazd służb ratowniczych. Przebudowa ul. Bema nie przewiduje wycinki zdrowych drzew. W zakresie inwestycji planuje się 15 dodatkowych nasadzeń.

– Czy Miasto Racibórz wprowadzi darmową komunikację autobusową?

– W chwili obecnej nie planuje się wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców. Na bieżąco prowadzone są działania dostosowania komunikacji miejskiej do potrzeb mieszkańców.

– Na jakim etapie jest naprawa torów kolejowych z Raciborza do Pietrowic?

– Złożony został wniosek o reaktywację tej linii w ramach programu Kolej+. Samorządy województwa śląskiego i opolskiego oraz gmin i powiatów, po terenie których przebiega ta linia podpisały porozumienie, iż będą wspólnie prowadzić działania zmierzające do jej reaktywacji.

– Czy rozważana jest możliwość wprowadzenia w przyszłości w Raciborzu ograniczeń dla samochodów z silnikami diesla?

– Na dzień dzisiejszy brak jest umocowań prawnych do podjęcia tego typu działań.

– Jaka jest polityka Miasta w zakresie wprowadzania nowych postojów w centrum, żeby ograniczyć w nim ruch samochodowy?

– Nie planuje się budowy nowych parkingów jednopoziomowych w centrum miasta, jednakże rozważana jest budowa parkingów wielopoziomowych poza ścisłym centrum.

– Czy zostaną uzupełnione i podwyższone ekrany dźwiękochłonne na wysokości osiedla domów przy ul. Kamiennej i Żwirowej?

– Urząd Miasta nie otrzymał sygnałów na ten temat ze strony mieszkańców. Zarządca ulicy Starowiejskiej tj. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonał ekrany w miejscach, w których było to technicznie możliwe. Zwiększenie wysokości ekranów nie spowoduje zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery hałasem.

– Czy Miasto może przeprojektować drugi etap budowy obwodnicy, części drogi Racibórz – Pszczyna z uwagi na uwarunkowania środowiskowe?

– Przeprojektowanie drugiego etapu obwodnicy drogi Racibórz – Pszczyna nie jest możliwe na tym etapie zaawansowania dokumentacji ponieważ mieści się w korytarzu wyznaczonym przez decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Droga na terenie gminy Rudnik nie przebiega w pobliżu żadnych zabudowań mieszkalnych. Na terenie Miedoni zachowane zostały wszystkie standardy dotyczące rozprzestrzeniania się hałasu.

– Czy Miasto „odbrukuje” drzewa – np. na ul. Batorego, Ogrodowej i Opawskiej? Czy nadal będzie stawiało znaki drogowe tak blisko drzew jak teraz?

– Dokonany zostanie przegląd mis drzew przydrożnych oraz rozważone zostaną techniczne możliwości ich ewentualnego powiększenia. Sprawa stawiania znaków drogowych w zbytniej bliskości drzew została przekazana do wykonawcy realizującego usługę oznakowania dróg miejskich.

– Czy Miasto dokona zmian komunikacyjnych w ciągu pieszo-rowerowym między ul. Pracy a Odpoczynkową?

– Obecny wygląd i rozwiązania techniczne ciągu pieszo-rowerowego między ulicami Pracy a Odpoczynkową zostały przyjęte po dokonaniu konsultacji m.in. z działkowiczami przyległych Rodzinnych Ogródków Działkowych. W związku z tym nie ma możliwości ani potrzeby dokonywania zmian w istniejącym układzie komunikacyjnym.

– Jaki jest nadzór nad firmą zajmującą się zielenią miejską (dotyczy obcinania gałęzi i innych zabiegów z tym związanych)?

– Nadzór jest przeprowadzany przez pracowników merytorycznych tutejszego Urzędu. Zlecane przez Miasto i realizowane przez wykonawcę zabiegi na drzewach, poza jednostkowymi wyjątkami są wykonywane w sposób zgodny z prawidłami i wytycznymi dla zabiegów prowadzonych w koronach drzew oraz krzewów. Odstępstwa do wykonania zabiegu/cięcia zgodnego z zasadami stanowią jednostkowe przypadki i najczęściej wynikają z uzasadnionych przyczyn, obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa lub zachowania odpowiednich przepisów i norm.

– Dlaczego wycięto lipy w Parku Roth i na ul. Grobla?

– Lipy zlokalizowane w Parku im. Miasta Roth oraz w sąsiedztwie kapliczki przy ul. Grobla, na które Miasto uzyskało decyzję Starosty Raciborskiego zostały usunięte w 2019 r. W ramach nasadzeń zastępczych w 2020 r. w tereny po usuniętych drzewach zostaną posadzone nowe.

– Czy Miasto ograniczy lub zrezygnuje z używania dmuchaw do liści stosowanych przez PK w czynnościach porządkowych?

– Dmuchawy elektryczne używane są w razie konieczności i w ograniczonym czasie, a praca silnika elektrycznego jest bardziej cicha niż spalinowego. Ponadto wyklucza się w przypadku takiego sprzętu emisję spalin. Poza terenem ścisłego centrum, na dużych parkingach, ścieżkach rowerowych itp. stosowane są dmuchawy spalinowe. Pracownicy dostosowują pracę do przechodzących pieszych, spowalniając lub wyłączając pracę silnika dmuchaw.

– Czy Miasto zaprzestanie używania środków zawierających substancję czynną o nazwie glifosat?

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dozwolone jest używania środków, w skład których wchodzi ta substancja. Podczas stosowania środków chwastobójczych wykonawca zobligowany jest przestrzegać przeciwwskazań oraz stosować się do środków ostrożności dla poszczególnych herbicydów oraz zgodnie z zapisami umieszczonymi na etykietach produktów pod warunkiem należytego zabezpieczenia opryskiwanego terenu. Przedsiębiorstwo Komunalne testowało inne środki, które jednak nie były wystarczająco skuteczne lub wydzielały bardzo przykrą woń.

– Czy Miasto zmieni zapisy Regulaminu utrzymania czystości i porządku w zakresie ograniczenia w mieście używania grilli na węgiel drzewny?

– Przyznane radzie gminy kompetencje do uchwalenia przedmiotowego regulaminu ograniczone zostały do ustalenia jedynie szczegółowych zasad, w zakresie ściśle określonym w ustawie. W tym stanie rzeczy nie jest możliwe wprowadzenie do regulaminu utrzymania czystości i porządku ograniczeń używania na terenie miasta grilli na węgiel drzewny.

– Czy Miasto zmieni system ogrzewania w Bibliotece na ul. Kasprowicza z węglowego na gazowe lub z sieci?

– W 2020 roku przewidywana jest zmiana systemu ogrzewania w budynku przy ul. Kasprowicza 21. Ciepło po niezbędnych przeróbkach instalacji będzie dostarczane z sieci.

– Czy Miasto zlikwiduje piece kaflowe i zmieni ogrzewanie na ekologiczne w budynku przy ul. Ogrodowej 23?

– Wspólnota Mieszkaniowa nieruchomości przy ul. Ogrodowej 23 w Raciborzu podjęła w 2019 r. uchwałę w sprawie podłączenia budynku do miejskiej sieci centralnego ogrzewania.

– Jak Miasto reaguje na problem z samochodami, które przez wiele minut stoją z włączonym silnikiem na parkingach czy przy chodnikach?

– Straż Miejska podejmuje czynności w sprawach o wykroczenia dotyczące m.in. postoju ponad minutę pojazdów z włączonym silnikiem zarówno na zgłoszenie mieszkańców, jak również w ramach wykonywanych patroli na terenie miasta.

– Jak Miasto reaguje na skargi mieszkańców dotyczące zadymiania ul. Kamiennej i Żwirowej, ul. Ogrodowej i Pracy oraz ul. Cygarowej i Bosackiej?

– Strażnicy Miejscy przeprowadzają kontrole przydomowych kotłowni, celem ujawniania sprawców spalania odpadów lub paliw zabronionych. Wskazane w petycji zjawisko zadymiania niektórych ulic występuje szczególnie w okresie grzewczym i może być związane z codziennym użytkowaniem pieców ogrzewanych węglem i np. sposobem rozpalania. Zjawisko to nie musi oznaczać spalania odpadów lub paliwa zabronionego „Uchwałą Antysmogową”. Natomiast jeżeli opisane zjawisko zadymiania powodowane jest przez podmiot prowadzący działalnością gospodarczą, to bezpośrednie kompetencje do kontroli takich podmiotów posiada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

– Czy Miasto zamontuje czujniki stanu zanieczyszczenia powietrza przy chodnikach przy kilku ruchliwych ulicach w celu mierzenia smogu komunikacyjnego?

– Obecnie na terenie miasta funkcjonuje 15 czujników badających poziom zapylenia pyłem PM10, działa również mobilna stacja pomiarowa, nie widzę więc potrzeby montowania czujników przy chodnikach.

– Czy w Raciborzu będą tworzone tzw. zielone korytarze?

– W planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów zlokalizowanych w Śródmieściu 24 maja 2006 r. ustanowiono tzw. strefę wentylacyjną – stanowiącą połączone ze sobą obszary – w szczególności doliny rzeki Odry, plant wokół starego miasta, ciągu zieleni z parkiem „Roth” oraz zieleni wokół Zakładu Karnego i zieleni wzdłuż dawnego przebiegu kanału Psina. Realizacja typowych zielonych korytarzy wiąże się z koniecznością przebudowy istniejącej infrastruktury, a nawet np. likwidacją funkcji transportowej. Na dzień dzisiejszy nie jest to możliwe do realizacji.

– Dlaczego doszło do wycinki zdrowych drzew w Raciborzu na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków?

– Wniosek określonego podmiotu o zezwolenie na usunięcie drzew z nieruchomości winien być wszechstronnie rozważony i to zarówno w kontekście interesu wnioskodawcy jak i interesu publicznego. Decyzje rozstrzygające w tym zakresie nie są proste, a ich wynik może budzić kontrowersje. Jak wskazuje orzecznictwo sądowe w tym zakresie same walory zdrowotne i przyrodnicze drzew nie stanowią wystarczającej przesłanki do odmowy wydania zezwolenia na ich usunięcie.

– W Raciborzu występuje zjawisko smogu i zanieczyszczenia powietrza. Czy kontynuowane będą działania poprzednich władz w zakresie zwalczania niskiej emisji i smogu? (zwiększenie środków na Program Ograniczania Niskiej Emisji PONE?)

– PONE jest kontynuowany. Przeprowadzony tegoroczny nabór wniosków pokazuje, że przeznaczone na ten cel środki są wystarczające, a zainteresowanie mieszkańców nieco mniejsze niż dotychczas. Mieszkańcy mają możliwość skorzystania również z programu „Czyste powietrze”.

– Czy w Raciborzu utworzona zostanie tzw. strefa bez opału stałego?

– Pismem z 22 stycznia 2020 r. prezydent Raciborza zwrócił się do Marszałka Województwa Śląskiego z prośbą o wprowadzenie odrębnej uchwały antysmogowej dla Miasta Racibórz zawierającej całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Oczekiwana jest na odpowiedź w tej sprawie.

– Czy Miasto wprowadzi program osłonowy dla osób najuboższych w związku ze zmianą ogrzewania na ekologiczne?

– Przygotowano założenia programu pomocy społecznej w postaci Lokalnego Programu Osłonowego dla osób, które poniosą zwiększone koszty związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów proekologicznych. Jego wprowadzenie uwarunkowane jestdecyzją o podjęciu uchwały antysmogowej dla Raciborza.

– Czy Miasto wydłuży okresy rozliczeniowe z WFOŚiGW w zakresie terminu rozliczania dotacji w PONE z roku do dwóch lat?

– Obecnie nie ma potrzeby wydłużenia okresów rozliczeniowych z WFOŚiGW. Zainteresowanie mieszkańców w tym roku jest nieco mniejsze niż w latach ubiegłych. Ponadto w tym roku, po raz pierwszy, miasto wystąpiło do WFOŚiGW z wnioskiem o pożyczkę na realizację części zadań jeszcze przed zakończeniem naboru wniosków.

– Czy w Raciborzu zostanie wdrożony program Stop SMOG?

– Uruchomienie w Raciborzu tego programu, przeznaczonego dla osób ubogich energetycznie, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ze względu na możliwości finansowe gminy, wymagany udział środków własnych gminy oraz niezbędne zaangażowanie w realizację projektu w chwili obecnej nie jest możliwe.

– Czy Miasto Racibórz będzie promować rowery jako środek komunikacji po mieście?

– Miasto Racibórz prowadzi wypożyczalnię rowerów w punkcie informacyjnym na Rynku. W ostatnim czasie podpisaliśmy porozumienie o kontynuacji budowy ścieżki rowerowej w stronę granicy czeskiej.

(oprac. m)

  • Numer: 27 (1470)
  • Data wydania: 07.07.20
Czytaj e-gazetę