Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Specjalny dodatek czesko-polski: Wędrówki po czeskim pograniczu

07.07.2020 00:00 red.

Dzikie zwierzęta w Śląskim Muzeum Ziemskim

OPAWA – Śląskie Muzeum Ziemskie jest znane w całej Europie Środkowej. Oprócz wielu eksponatów historycznych można w nim podziwiać wyjątkową kolekcję wielkich drapieżników. W tym roku dołączy do nich także lew.

Już teraz można w historycznym budynku ekspozycyjnym zobaczyć wypreparowanego słonia indyjskiego Calvina razem ze słoniątkiem – dwuletnią samiczką Sumitrą. W tym roku do ekspozycji dołączy samiec lwa indyjskiego Sohan, który zmarł w wieku siedemnastu lat w ostrawskim zoo. Aktualnie mają miejsce prace przy jego preparowaniu. Później zostanie wystawiony razem ze słoniami i prawdopodobnie przeniesiony do nowo przygotowywanej ekspozycji w Arboretum Nowy Dwór.

Dwusetletnia tradycja jest kontynuowana

Kolekcja wielkich zwierząt nie jest jedyną atrakcją muzeum. Śląskie Muzeum Ziemskie jest najstarszym i trzecim największym muzeum w Republice Czeskiej. Jak podpowiada jego nazwa, zajmuje się głównie przyrodniczym, kulturowym i historycznym dziedzictwem śląskiego regionu, chociaż w wielu ze swych aktywności, na przykład naukowych i kolekcjonerskich, granice regionu przekracza.

Gromadzi ono zbiory materialnych świadectw rozwoju przyrody, łącznie z żywymi roślinami i zwierzętami, świadectw prehistorii, historii czeskiego i zagranicznego pochodzenia, przede wszystkim jednak z terenów historycznego Śląska, północnych i północno-wschodnich Moraw.

Przyroda w swoim prawdziwym znaczeniu

Śląskie Muzeum Ziemskie to nie tylko historyczny budynek ekspozycyjny. Miłośnicy przy-rody powinni koniecznie odwiedzić Arboretum w miejscowości Nowy Dwór u Stěbořic. Ten rozległy areał ekspozycyjny przedstawia unikatową dendrologiczną kolekcję łącznie z uzupełniającą go szklarnią służącą do specjalnych upraw, do której także można zajrzeć. Na miejscu jest do dyspozycji także kącik zoo, który cieszy się dużą popularnością, głównie u najmniejszych gości arboretum.

Pozostałości po wojnie

Historia ma też swoje ciemne strony. Należą do nich bezsprzecznie konflikty wojenne. Goście zainteresowani militariami mogą odwiedzić przedwojenne wzmocnienia wojskowe, które były przygotowane do obrony republiki przed wtargnięciem obcych żołnierzy. Najwięcej jest ich w Obszarze Wojskowych Umocnień Czechosłowackich w Hulcznie – Darkovičkach, gdzie można zwiedzić w pełni wyposażony bunkier piechoty w takim stanie, w którym zachował się pod koniec lat 30. XX wieku. Znany i popularny jest także monumentalny Pomnik II Wojny Światowej w miejscowości Hrabyně.

Zwiedzanie muzeum to dobry pomysł

Corocznie muzeum organizuje ponad trzydzieści projektów wystawowych, zarówno we własnych przestrzeniach ekspozycyjnych, jak i tak i innych instytucjach, także za granicami. Zapewnia także kilkadziesiąt imprez kulturalnych dla najszerszej publiczności, takich jak wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, programy towarzyszące wystawom, edukacyjne aktywności dla dzieci i młodzieży, imprezy upamiętniające i memoriały. Więcej informacji o muzeum można znaleźć w drukowanych materiałach z programem, które są do dyspozycji w miejscach poszczególnych ekspozycji, albo na stronach internetowych www.szm.cz, czy na www.facebook.com/szmopava.

(dat)

  • Numer: 27 (1470)
  • Data wydania: 07.07.20
Czytaj e-gazetę