Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Nawałnica nad Raciborzem. Najbardziej ucierpiała Miedonia

30.06.2020 00:00 red

W piątkową noc przeszła nad Raciborzem nawałnica wyrządzając sporo szkód. Do godzin porannych w sobotę strażacy na terenie samego Raciborza byli wzywani 85 razy.

Na pomoc ruszyło 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej ze wsparciem samochodu operacyjnego. W akcję zaangażowanych było kilkadziesiąt zastępów ochotniczych straży pożarnych. Ściągane były jednostki z całego powiatu raciborskiego.

Na nogi postawiono służby komunalne. PK i Raciborskie Wodociągi. Prezydent Dariusz Polowy zarządził zebranie sztabu kryzysowego w mieście. Odbył się objazd ulic i dzielnic. W Raciborzu najtrudniejsza sytuacja była w Miedoni i Ocicach. Woda płynąca ulicami m. in. Podmiejską, Czeską, Fancuską,Włoską, Górną, Dolną, Sobieskiego, Słoneczną, Łąkową, Starowiejską, Wrocławską – wdarła się do piwnic. Przy Podmiejskiej dodatkowo obsunęła się skarpa. Nieprzejezdne były raciborskie wiadukty.

Według stacji pomiarowej w Raciborzu Studziennej w mieście spadło 64 litry wody na metr kwadratowy. Nawałnica przeszła też przez tereny naszych południowych sąsiadów. W Boguminie, Ostrawie, Opawie zanotowano również opady powyżej 30 litrów/m2. Podniósł się stan wody w Odrze. Za priorytet ustalono wypompowanie wody z zalanych piwnic i pomieszczeń, udrożnienie wszystkich przepustów oraz uprzątnięcie zalegającego błota.

(red)


Informacje o możliwościach pomocy:

Dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które w wyniku klęski żywiołowej poniosły straty w gospodarstwach domowych przewidziana jest specjalna pomoc finansowa:

• zasiłek celowy w wysokości do 6 tys. złotych

• pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego – kwota zasiłku wynosi do 20 tys. złotych ( w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tyś. zł , ale nie wyższa niż 100 tyś. zł) Jednocześnie każda rodzina i osoba która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej ma prawo do różnych form pomocy społecznej, po spełnieniu wymogów zawartych w ustawie o pomocy społecznej.


Informację o możliwościach pomocy można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Raciborzu przy ul. Sienkiewicza 1, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Ośrodka pod nr telefonu: 32 415 26 50, 32 419 06 42 lub 43. Każdy przypadek zgłoszony do pomocy traktowany będzie indywidualnie. Kontaktować można się także z Biurem Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 606 878 220. Pod tym telefonem można zgłosić m. in. zużycie wody do czyszczenia posesji, potrzebę wywiezienia uszkodzonego mienia (meble, urządzenia). Przygotowane odpady odbierze PK i zawiezie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

  • Numer: 26 (1469)
  • Data wydania: 30.06.20
Czytaj e-gazetę