środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Poradnie na Gamowskiej. Najbardziej oblegani są onkolog i laryngolog

23.06.2020 00:00 red

Radny powiatowy Roman Wałach ze Studziennej otrzymał w odpowiedzi na swoją interpelację informacje na temat bieżącej działalności poradni specjalistycznych przy szpitalu zakaźnym. Nie wszyscy pacjenci chcą z nich korzystać.

Na Gamowskiej optymistycznie zakładają, że do końca czerwca uda się rozładować kolejkę powstałą do lekarzy specjalistów w okresie, gdy nie przyjmowali chorych. – Szybsze wyznaczenie kolejnych terminów utrudnia sytuacja, że do dyspozycji pozostaje tylko jeden lekarz na poradnię – tłumaczy radnemu dyrektor Ryszard Rudnik. Wcześniej każdą z poradni obsługiwało po kilku specjalistów. Wielu z nich pracuje w szpitalu zakaźnym i ma zakaz pracy poza nim. To powoduje nie tylko wydłużenie kolejek, ale także rezygnacje pacjentów z wizyt. Nie chcą oni porad od lekarza, do którego wcześniej nie chodzili.

Jak zapewnia dyrektor Rudnik, na bieżąco i sukcesywnie wykonywane są telefony do pacjentów, którym proponuje się nowe terminy, możliwie w najbliższym czasie. W szpitalu zaznaczają, że muszą się dostosowywać do wytycznych NFZ dotyczących prowadzenia kolejek oczekujących. Odgórnie ustalone są ograniczenia w liczbie pacjentów danej poradni w danym dniu.

Jest kilka poradni bardzo obleganych np. okulistyczna i laryngologiczna. Tam kolejki są długie, a terminy wizyt odległe.

Na Gamowskiej wskazują, że są pacjenci, którzy nie zostawiają żadnego kontaktu telefonicznego do siebie. Wtedy wyznaczenie nowego terminu odbywa się poprzez wysłanie listu poleconego.

Organizacją pracy w Zespole Poradni Specjalistycznych kieruje Barbara Wyrobek.

(ma.w)


Pacjent w poradni

Osoba udająca się na wizytę specjalistyczną w poradni przy Gamowskiej w Raciborzu wchodzi do budynku przez bramkę mierzącą temperaturę ciała. Następnie odkaża ręce i wypełnia przygotowaną w szpitalu ankietę, z którą trafia do okienka rejestracji. Stąd jest kierowana do gabinetu lekarskiego. Przy wejściu przygotowano miejsce, w którym przyjmuje się pacjentów poruszających się na wózku inwalidzkim. Poradnie znajdują się na piętrze, a dostęp do szpitalnych wind jest zablokowany, bo znajdują się na terenie „covidowym”.

  • Numer: 25 (1468)
  • Data wydania: 23.06.20
Czytaj e-gazetę