Wybory w PWSZ: ostra reakcja rektor. Stachury na kampanię doktora Strózika
W raciborskiej uczelni szykują się do wyborów rektorskich, które mają być przeprowadzone do połowy lipca. Nie ma jeszcze konkretnych dat, ale kampania wyborcza już trwa. Skrytykowała ją rektor uczelni Ewa Stachura, twierdząc, że pogwałcono prawo wyborcze.
Deklarację wyborczą jako kandydat na nowego rektora PWSZ w Raciborzu złożył Paweł Strózik. To były prorektor ds. dydaktyki i studentów na tej uczelni. Na Facebooku publikuje od paru tygodni informacje promujące go jako kandydata. Poparli go tam m.in. pracownicy PWSZ: Zbigniew Wieczorek, Tomasz Czyszpak, Piotr Olender, Joanna Maksym-Benczew, Dariusz Chojecki. Powodzenia życzy mu były kanclerz szkoły wyższej Janusz Faron.
Obecna rektor Ewa Stachura wystosowała w tej sprawie oficjalny list, gdzie wskazuje na „naruszenie prawa wyborczego przez kilku przedstawicieli naszej społeczności akademickiej”. Pisze o pogwałceniu przepisów prawa oraz etyki zawodowej nauczyciela akademickiego. Zdaniem pani rektor, ogłaszanie się kandydatem w wyborach jest nieuprawnione, bo takowy jest wyznaczany przez Radę Uczelni lub przez 10 członków Senatu PWSZ w Raciborzu w terminie zgodnym z kalendarzem wyborczym. Takiego kalendarza jeszcze nie ma. W uczelni informują, że trwają nad nim prace. Stachurę poparł swoim stanowiskiem szef uczelnianej komisji wyborczej.
– Na dzień wydania niniejszego komunikatu zgodnie z obowiązującymi przepisami nie został zarejestrowany żaden kandydat na Rektora PWSZ w Raciborzu – ogłosił w komunikacie Łukasz Karaś.
Pełna treść Listu JM Rektor do Społeczności Akademickiej
Szanowni Państwo,
Już niebawem w naszej Uczelni odbędą się wybory nowych władz na kadencję 2020 – 2024. Jest to ważny czas dla całej społeczności akademickiej. Będziemy bowiem decydować nie tylko o tym, kto obejmie urząd Rektora, czy kto zasiadał będzie w Senacie, ale przede wszystkim opowiemy się za jedną z zaproponowanych przez kandydatów wizją rozwoju Uczelni.
Wybór Rektora na nową kadencję to procedura szczegółowo opisana przez prawo. Przewiduje ona kilka etapów. Każdy z nich jest ściśle uregulowany przez przepisy Statutu PWSZ w Raciborzu oraz regulaminu wyborczego uchwalonego przez Uczelnianą Komisję Wyborczą. Ważne jest, aby cały proces był przejrzysty i zgodny nie tylko z zapisami prawa wyborczego i również przebiegał zgodnie z powszechnie uznawanymi standardami akademickimi. Uczelnia bowiem to wyjątkowe miejsce, gdzie zasady współżycia społecznego i relacje zawodowe determinowane są nie tylko przez normy prawne ale również przez zasady etyki zawodowej, w tym szczególnie istotne zasady etyki nauczyciela akademickiego, których przestrzeganie jest fundamentem wypełniania przez uczelnie swojej misji.
Dlatego z dużym niepokojem przyjęłam sygnały o przypadkach dotyczących naruszeń prawa wyborczego przez kilku przedstawicieli naszej społeczności akademickiej. Pracownicy i studenci Uczelni skierowali do mnie w tej sprawie szereg pism i zapytań, prosząc o wyjaśnienie najważniejszych elementów tego prawa: procedury, a przede wszystkim terminów zgłaszania kandydatów na Rektora oraz możliwości ogłaszania programów wyborczych już teraz, w oderwaniu od zapisów Statutu i Regulaminu wyborczego. Z oburzeniem przyjęte zostały (ze względu na swoją formę i treść) komunikaty promujące przedwcześnie ogłoszonego kandydata na Rektora na portalu Facebook, administrowanym przez jeden z Instytutów. Podkreślić należy, że ogłoszenie to nastąpiło z pogwałceniem przepisów prawa oraz etyki zawodowej nauczyciela akademickiego.
Zaniepokojona zaistniałą sytuacją, stojąc na straży prawa, skierowałam wszystkie przedstawione wątpliwości i pytania do Uczelnianej Komisji Wyborczej z prośbą o wyjaśnienia.
Drogie Koleżanki i Koledzy! Mam nadzieję, że wybory w naszej Uczelni staną się okazją do wymiany poglądów oraz ścierania się koncepcji dotyczących przyszłości i kierunków jej rozwoju. Liczę, że kandydaci na funkcję Rektora wyznaczeni przez Radę Uczelni lub przez 10 członków Senatu PWSZ w Raciborzu w terminie zgodnym z kalendarzem wyborczym, podejmą odważny, merytoryczny dyskurs – konstruktywny spór o kierunki rozwoju Uczelni, ideały i zasady bliskie naszej społeczności. Będzie on jednak możliwy tylko wówczas, gdy wszyscy członkowie wspólnoty akademickiej będą mogli aktywnie i świadomie w nim uczestniczyć na równych i transparentnych zasadach.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr hab. inż. arch. Ewa Stachura prof. Uczelni
Najnowsze komentarze