Komitet walczy listownie o przyszłość szpitala
Do wielu instytucji wpływają pisma z prośbą o przywrócenie Szpitala Rejonowego Mieszkańcom Ziemi Raciborskiej, które wysłał tam Społeczny Komitet Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej. – Szukamy poparcia naszych starań – mówi szef komitetu Piotr Klima.
Komitet dąży do przywrócenia Szpitala Rejonowego im. dra Józefa Rostka w Raciborzu wraz z dostępem do poradni specjalistycznych. Od 12 marca pozbawiony jest go ogół mieszkańców powiatu raciborskiego. Stało się tak z dnia na dzień. – Decyzja o przekształceniu była wydana w warunkach, których do dziś nie rozumiemy i nie potrafimy dociec jak do jej wydania i podjęcia realizacji doszło – nadmienia P. Klima. Dodaje, że wiele osób miało zaplanowane od dawna wizyty, badania i zabiegi oraz przyjęcia na oddziały szpitalne. Niektórzy chorzy korzystają z 2 – 3 poradni. Zaczęły się ogromne problemy, m.in. dla pacjentów onkologicznych i dializowanych. Trudno opisać co się dzieje, jakie mają ludzie problemy, ile przynosi to cierpienia, a co za tym idzie strat na zdrowiu i zagrożenia życia. W pismach zaznaczono, że najbliższe szpitale są oddalone o co najmniej 30 km, a główne drogi poddano kompleksowym remontom, co prowadzi do ich zakorkowania. – Karetka potrzebuje godziny żeby dowieźć ludzi z zawałem czy udarem lub po wypadku drogowym – zaznacza P. Klima.
Jego zdaniem Racibórz jest jedynym tak potraktowanym miastem. – W innych na szpitale jednoimienne przekazano część szpitala, pozostawiono przychodnie przyszpitalne, generalnie przekształcano jeden z kilku szpitali w mieście. Mieszkańcy są oburzeni i sfrustrowani – podsumowuje samorządowiec.
Trwa zbiórka podpisów pod petycjami do ministra Szumowskiego i wojewody Wieczorka. Listy liczą już ponad 400 podpisów. Kontakt z radnym w sprawie tej zbiórki można nawiązać pisząc mejla na klimafarm@wp.pl lub dzwoniąc na numer 501088491, a także zgłaszając się w aptece przy ul. ks. Londzina 34.
(ma.w)
Oto lista adresatów pism Społecznego Komitetu:
1. Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich
2. Łukasz Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta
3. dr n. med. Adam Dyrda Ordynator Szpitala MEGREZ (jednoimienny) w Tychach
4. prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
5. prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych
6. dr n. med. Elżbieta Kortyczko prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
7. prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
8. prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
9. Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów
10. Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka
11. dr n. med. Bolesław Piecha wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu RP
12. Dariusz Starzycki wicemarszałek Województwa Śląskiego
13. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon Ordynator Oddziału Zakaźnego UM we Wrocławiu
14. prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski Minister Zdrowia
15. Jarosław Wieczorek Wojewoda Śląski
Najnowsze komentarze