środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Przedszkola w Rudniku zamknięte do końca maja. I nie wiadomo kiedy zostaną otwarte

26.05.2020 00:00 red

Przedszkola podległe gminie Rudnik pozostaną zamknięte przez dłuższy czas. Z kolei Krzanowice swoje placówki otworzyły we wtorek 19 maja.

Od 6 maja

Przypomnijmy, rząd zdecydował, że od 6 maja mogą być otwarte na powrót przedszkola i żłobki, jeśli zdecydują się na to organy prowadzące te placówki, dostosowując je do reżimu sanitarnego*. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, w pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W powiecie raciborskim na otwarcie placówek od 6 maja zdecydowała się tylko Kuźnia Raciborska. Pozostałe samorządy wyznaczyły późniejsze terminy, bądź też np. Pietrowice Wielkie uruchomiły jedno przedszkole w gminie, dla tych dzieci, których rodzice chcieli posłać już swoje pociechy do placówek. Terminów nie podały natomiast: Rudnik i Krzanowice.

Co w Rudniku?

Gmina Rudnik na swojej stronie internetowej opublikowała wówczas następujący komunikat: „Decyzją rządu, od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego będą mogły być otwarte. Otwarciu placówek przedszkolnych musi jednak towarzyszyć przestrzeganie i spełnienie warunków, które Główny Inspektorat Sanitarny ujął w dniu 30 kwietnia 2020 r. w szczegółowych wytycznych przeciwepidemicznych. Szczegółowe wytyczne GIS są niewspółmierne do realnych możliwości naszych przedszkoli, w kwestii zarówno architektonicznej, jak i specyfiki pracy personelu pomocniczego i grona pedagogicznego tych placówek. W związku z powyższym, w aspekcie wzrastającej liczby zachorowań w województwie śląskim, wspólnie z dyrektorami przedszkoli podjęliśmy decyzję o dalszym zawieszeniu stacjonarnego funkcjonowania przedszkoli. Na decyzji zaważyło również znikome zainteresowanie rodziców dzieci przedszkolnych. W przypadku zmiany sytuacji pracujących rodziców, których sytuacja zawodowa i rodzinna zmusi do szukania opieki dla dziecka w przedszkolu, prosimy o kontakt z dyrektorem przedszkola lub Urzędem Gminy w Rudniku”. Pojawiło się również zapewnienie, że gmina, jako organ prowadzący, wraz z dyrektorami „na bieżąco monitoruje sytuację, aby w momencie pojawienia się akceptowalnych wytycznych GIS, podjąć kroki w kierunku otwarcia placówek przedszkolnych”.

Temat poruszono również na minionej sesji rady gminy w Rudniku. Wówczas wójt Piotr Rybka mówił, że dyrektorzy przedszkoli przeprowadzili rozpoznanie, ilu rodziców chce wysłać już swoje pociechy do placówek. Zgłoszono trzynaścioro dzieci. – Wspólnie zdecydowaliśmy, że nie otwi eramy przed szkoli – mówił na posiedzeniu wójt. Wskazywał również na kolejne spotkanie z dyrektorami, podczas którego miała zapaść kolejna decyzja w sprawie placówek. – Widzimy, że sytuacja w powiecie raciborskim się zmienia. Tych zachorowań mamy trochę więcej niż wcześniej. Są obawy rodziców, by nie wysyłać dzieci. A jeśli mamy otwierać przedszkola dla trójki, czwórki dzieci, to mija się to z celem – dodał włodarz Rudnika na posiedzeniu 7 maja.

W kolejnym komunikacie dotyczącym funkcjonowania przedszkoli w gminie urzędnicy wskazali już, że przedszkola gminy Rudnik „nadal nie mają realnej możliwości sprostania wytycznym przeciwepidemicznym GIS dla przedszkoli oraz przyjęcia dzieci, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego”. – W związku z tym, wspólnie z dyrektorami przedszkoli, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zawieszenia stacjonarnego funkcjonowania przedszkoli do dnia 29 maja br. – podał rudnicki urząd gminy. Urzędnicy dodają, że „w momencie pojawienia się akceptowalnych wytycznych GIS, podejmiemy kroki w kierunku otwarcia placówek przedszkolnych”.

Co w Krzanowicach?

Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla zapowiedział z kolei, że pewne jest zamknięcie placówek do 18 maja. Podjęcie kolejnej decyzji warunkował aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju, powiecie i gminie. I jak przekazał nam burmistrz, przedszkola swoje podwoje dla wszystkich dzieci otworzyły we wtorek 19 maja.

(mad)

*Z wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika m.in., że grupy przedszkolne powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Jeśli to możliwe, liczebność grup powinna być mniejsza, niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN. Dyrektorzy powinni zadbać o to, aby ograniczyć w placówkach przebywanie osób z zewnątrz, natomiast przy wejściach do budynków mają znaleźć się płynny do dezynfekcji rąk, z których mają korzystać dorośli. W placówce musi być również wyznaczona przestrzeń do izolacji dzieci z objawami chorobowymi.

  • Numer: 21 (1464)
  • Data wydania: 26.05.20
Czytaj e-gazetę