środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Większość przedszkoli nadal zamknięta. Kiedy otworzą się dla dzieci?

12.05.2020 00:00 red

Rząd zdecydował, że od 6 maja mogą być otwarte na powrót przedszkola i żłobki, jeśli zdecydują się na to organy prowadzące te placówki. W powiecie raciborskim taką decyzję podjęła tylko Kuźnia Raciborska. Kiedy pozostałe gminy wiejskie i miejsko-wiejskie otworzą swoje podwoje dla najmłodszych mieszkańców?

Otwarcie przedszkoli i żłobków wiąże się z dostosowaniem ich do reżimu sanitarnego. Z wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wynika m.in., że grupy przedszkolne powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Jeśli to możliwe, liczebność grup powinna być mniejsza, niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN. Dyrektorzy powinni zadbać o to, aby ograniczyć w placówkach przebywanie osób z zewnątrz, natomiast przy wejściach do budynków mają znaleźć się płyny do dezynfekcji rąk, z których mają korzystać dorośli. W placówce musi być również wyznaczona przestrzeń do izolacji dzieci z objawami chorobowymi. Ponadto, według zaleceń, w pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19.

Kuźnia Raciborska

Kuźnia Raciborska to jedyna gmina powiatu raciborskiego, która zdecydowała się na uruchomienie placówek przedszkolnych 6 maja. Te jednak zostały otwarte dla pociech, które wskazało GIS i rząd w pierwszej kolejności do powrotu. Wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wyjaśnia, że na podstawie zgłoszeń ze strony rodziców, została sporządzona lista dzieci, które od zeszłej środy uczęszczają do placówek. – Pozostałe dzieci nadal pozostają pod opieką rodziców – wskazuje zastępczyni burmistrza Pawła Machy. Najpewniej placówki w pełni zostaną uruchomione do 25 maja.

Gmina ustaliła limit dzieci w grupach na 10. Zgodnie ze zgłoszeniami, zorganizowano opiekę dla 37 dzieci (z 339 uczęszczających normalnie). We wszystkich przedszkolach obowiązują nowe procedury i zasady postępowania przyprowadzania i odbierania dzieci. Przedszkola są wysprzątane, place zabaw zabezpieczone. – Gmina pomogła dyrektorom w przygotowaniu przedszkoli na przyjęcie dzieci, zaopatrując je w środki dezynfekujące i środki ochrony osobistej dla pracowników. Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej zakupił dla wszystkich naszych przedszkolaków oraz dzieci z klas I-III bandanki do ochrony ust i nosa. Dzieci otrzymywać je będą w miarę powrotu do placówek – przekazują urzędnicy.

Nędza

W gminie Nędza przedszkola zostaną otwarte 25 maja. Wójt Anna Iskała mówi, że postanowienie to podyktowane jest z jednej strony decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wskazało zamknięcie placówek oświatowych do 24 maja, a z drugiej strony rozpoznaniem wśród rodziców, którzy wyrazili taką wolę. Anna Iskała zwraca również uwagę na położenie jednego z sołectw – Górek Śląskich, bo ta miejscowość bezpośrednio graniczy z powiatem rybnickim. A to właśnie Rybnik jest aktualnie największym ogniskiem zakażeń SARS-CoV-2 w województwie śląskim i jednym z większych w Polsce, ze względu na sytuację epidemiologiczną w KWK ROW Ruch Jankowice. – Decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem – wyjaśnia pani wójt. Placówki do czasu otwarcia mają zostać przystosowane do reżimu sanitarnego.

Krzanowice

W Krzanowicach nie znają jeszcze dokładnej daty, kiedy przedszkola zostaną uruchomione, ale tak jak w przypadku Nędzy prawdopodobnym terminem jest 25 maja. Sekretarz Joanna Tkocz wskazuje, że decyzja ta podyktowana jest wytycznymi GIS, czyli dostosowaniem placówek do reżimu sanitarnego, ale i wolą rodziców, którzy nie wskazują na pilną potrzebę uruchomienia przedszkoli. Jak informuje burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, pewne jest to, że przedszkola działające na terenie gminy pozostaną zamknięte do 18 maja. – O terminie wznowienia funkcjonowania przedszkoli, powiadomię z kilkudniowym wyprzedzeniem, a przy podejmowaniu tej decyzji będę kierował się aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju, powiecie i naszej gminie. Ponad wszystko musimy dbać o zdrowie zarówno dzieci, ich rodziców, jak również pracowników przedszkoli – czytamy w komunikacie burmistrza Strzedulli.

Krzyżanowice

– W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców informujemy, iż przedszkola oraz żłobek z terenu gminy Krzyżanowice pozostaną zamknięte – podał natomiast w komunikacie wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Włodarz wskazuje, że po zapoznaniu się z opinią dyrektorów przedszkoli i żłobka, którzy nie widzą możliwości bezpiecznego otwarcia placówek od 6 maja, podjęto decyzję o podtrzymaniu zamknięcia placówek. Ponownie swoje drzwi dla dzieci mają otworzyć 25 maja.

Rudnik

A jak będzie w Rudniku? Sekretarz Joanna Kosel mówi, że w gminie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, kiedy przedszkola zostaną uruchomione. Na stronie internetowej urzędu pojawiła się natomiast informacja przypominająca fakt, że uruchomienie przedszkoli wiąże się z dostosowaniem ich do reżimu sanitarnego. – Szczegółowe wytyczne GIS są niewspółmierne do realnych możliwości naszych przedszkoli, w kwestii zarówno architektonicznej, jak i specyfiki pracy personelu pomocniczego i grona pedagogicznego tych placówek. W związku z powyższym, w aspekcie wzrastającej liczby zachorowań w województwie śląskim, wspólnie z dyrektorami przedszkoli podjęliśmy decyzję o dalszym zawieszeniu stacjonarnego funkcjonowania przedszkoli – czytamy w komunikacie. Dalej wskazano, że na decyzji „zaważyło również znikome zainteresowanie rodziców dzieci przedszkolnych”. – W przypadku zmiany sytuacji pracujących rodziców, których sytuacja zawodowa i rodzinna zmusi do szukania opieki dla dziecka w przedszkolu, prosimy o kontakt z dyrektorem przedszkola lub Urzędem Gminy w Rudniku – dodają urzędnicy. Samorząd zapewnia, że jako organ prowadzący wraz z dyrektorami „na bieżąco monitoruje sytuację, aby w momencie pojawienia się akceptowalnych wytycznych GIS, podjąć kroki w kierunku otwarcia placówek przedszkolnych”.

Wójt Piotr Rybka na sesji rady gminy zwołanej na 7 maja mówił natomiast, że dyrektorzy przedszkoli przeprowadzili rozpoznanie, ilu rodziców chce wysłać już swoje pociechy do placówek. Zgłoszono trzynaścioro dzieci. – Wspólnie z dyrektorami zdecydowaliśmy, że nie otwieramy przedszkoli – mówił na posiedzeniu wójt. Kolejne spotkanie z dyrektorami ma się odbyć 15 maja. Wówczas ma zapaść decyzja, czy przedszkola zostaną otwarte 25 maja, czy też nie. – Widzimy, że sytuacja w powiecie raciborskim się zmienia. Tych zachorowań mamy trochę więcej niż wcześniej. Są obawy rodziców, by nie wysyłać dzieci. A jeśli mamy otwierać przedszkola dla trójki, czwórki dzieci, to mija się to z celem – dodał włodarz Rudnika.

Pietrowice Wielkie

W przypadku Pietrowic Wielkich mowa o otwieraniu przedszkoli od 11 maja, z tym że nie wszystkich. Inspektor do spraw oświaty Cecylia Pawlasek mówi nam, że po przeprowadzonym rozpoznaniu siedmioro rodziców wyraziło chęć wysłania swoich pociech do placówek. W gminie zapadła decyzja, że z tego też względu zostanie uruchomione tylko jedno przedszkole, w Pałowie. To tam czasowo dzieci z całej gminy będą dojeżdżać. Wraz z kolejnymi tygodniami urząd będzie monitorować sytuację i uruchamiać kolejne placówki. Wójt Andrzej Wawrzynek zauważa natomiast, że dostosowanie przedszkoli do reżimu sanitarnego nie jest takie łatwe. Wskazuje, że pojawiły się odgórne zalecenia, ale z ich realizacją samorządy pozostawione zostały same sobie.

Kornowac

W czwartek 7 maja w Kornowacu odbyła się narada dyrektorów placówek z wójtem Grzegorzem Niestrojem. Wówczas zapadła decyzja, że przedszkola otworzą się 25 maja. Do tego czasu mają zostać dostosowane do reżimu sanitarnego. Sekretarz Radosław Łuszcz mówi nam, że po przeprowadzonym rozpoznaniu przez dyrektorów, niewiele rodziców było chętnych, żeby szybciej wysłać swoje pociechy do placówek.

Dawid Machecki

  • Numer: 19 (1462)
  • Data wydania: 12.05.20
Czytaj e-gazetę