środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Ile wynosi odprawa emerytalna i czy wszędzie tyle samo?

12.05.2020 00:00 red

Wydawałoby się , że odpowiedź na powyższe pytanie powinna być jednakowa dla każdego pracownika, a jednak tak nie jest. Poniżej wyjaśniam skąd mogą wynikać różnice.

Wysokość odprawy emerytalnej według kodeksu pracy to równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia, liczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jest to wartość minimalna, gdyż pracodawca może określić również inną wysokość odprawy, korzystniejszą dla pracownika. Istnieją także pracodawcy, którzy obligatoryjnie muszą wypłacić wyższą odprawę. I tak np. pracownikom samorządowym przysługuje uzależniona od stażu pracy odprawa w wysokości dwu, trzy lub sześciomiesięcznego wynagrodzenia odpowiednio po 10, 15 i 20 latach pracy. Podobne uregulowanie dotyczy np. pracowników instytucji kultury. Członkowie korpusu służby cywilnej z kolei, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, otrzymają jednorazową odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa będzie mu przysługiwać w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Zawsze więc należy sprawdzić w pragmatykach zawodowych lub wewnętrznych przepisy obowiązujące u danego pracodawcy. Może się okazać, że znajdują się tam uregulowania korzystniejsze niż te wynikające z kodeksu pracy.

Uwaga!

Prawo do odprawy emerytalnej to uprawnienie jednorazowe. Pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną nie może ponownie nabyć do niej prawa.

  • Numer: 19 (1462)
  • Data wydania: 12.05.20
Czytaj e-gazetę