środa, 29 maja 2024

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Krew jest potrzebna każdego dnia. Również w czasie epidemii

12.05.2020 00:00 red

Które grupy krwi są obecnie najbardziej potrzebne? Czy przebycie kwarantanny dyskwalifikuje nas z grona dawców? Kiedy i na jakich zasadach możemy oddać krew? To pytania, z którymi zwróciliśmy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

– Czy w czasie pandemii trzeba się umówić na honorowe oddanie krwi?

– W celu utrzymywania dystansu społecznego co najmniej dwóch metrów i usprawnienia pracy wprowadziliśmy obowiązkową rejestrację dawców krwi.

Rejestracji można dokonać poprzez naszą stronę www.rckik.pl lub telefonicznie, kontaktując się z rejestracją w Centrum lub wybranym oddziałem terenowym.

– Czy są grupy krwi, których brakuje szczególnie?

– Ponieważ krew i jej składniki mają ściśle określony czas przechowywania, prowadzona jest szczególnie rozważna gospodarka w zakresie pobierania i magazynowania. Zgodnie z zaleceniami centra krwiodawstwa wdrożyły system zarządzania krwią i jej składnikami dostosowany do sytuacji związanej z epidemią i prowadzą dokładną ocenę zapotrzebowania na krew. Zachęcamy dawców do odwiedzania naszej strony internetowej i sprawdzania jaka grupa krwi jest aktualnie potrzebna. Obecnie prosimy o oddawanie krwi „każdej grupy” zaś szczególnie poszukiwani są dawcy z grupą krwi 0 Rh ujemną, z której może skorzystać każdy chory.

– Obecnie dużo osób przebywa na kwarantannie. Czy po zakończeniu kwarantanny można oddać krew?

– Krew ratuje życie i warto ją oddawać. Wiele osób ma wątpliwości, czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego powinno się ją oddawać. Odpowiedź brzmi: tak! Krew jest potrzebna każdego dnia. Ważne jest, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie odpowiednio zarządzać krwią. Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców krwi, która uwzględnia, m.in. wywiad w celu ustalenia, czy dawca mógł mieć kontakt z osobami zakażonymi oraz pomiar temperatury ciała.

Należy monitorować swój stan zdrowia. Jeśli mamy jakiekolwiek niepokojące objawy, to nie przychodźmy do punktu oddawania krwi. Złe samopoczucie zawsze dyskwalifikuje potencjalnego dawcę – stan zagrożenia epidemicznego nie jest wyjątkiem. Nawet lekki ból gardła lub katar powinny nas skłonić do odłożenia wizyty w punkcie poboru.

– Czy planujecie Państwo w najbliższym czasie zbiórki krwi w naszym regionie?

– Akcje krwiodawstwa w terenie zostały odwołane. Alternatywą dla dawców jest możliwość oddania krwi w sobotę. Wprowadziliśmy również dłuższą rejestrację w siedzibie w Raciborzu oraz w Terenowym Oddziale w Rybniku.

(żet)

  • Numer: 19 (1462)
  • Data wydania: 12.05.20
Czytaj e-gazetę