Magdalena Orzeł-Rurańska wymyśliła jak włączyć czujność mieszkańców w centrum miasta
Wywodząca się z Raciborza absolwentka Politechniki Śląskiej została finalistką międzynarodowego konkursu Fundacji im. Stefana Kuryłowicza dla architektów na najciekawsze pomysły na poprawę przestrzeni publicznych.
Czujniki wykrywające pieszych z niepełnosprawnościami czy powiadomienia smart ostrzegające o niebezpieczeństwach na drodze – to śmiałe wizje i realne projekty, których realizacje mogłyby powstać w Katowicach. Autorzy tych pomysłów zostali finalistami konkursu Stypendium PRAKTYKA Edycja 2019 organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Stypendium PRAKTYKA to dwuetapowy program, którego celem jest znajdowanie i promowanie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości dowolnej przestrzeni publicznej w Polsce. Jury konkursu, w którego gronie znaleźli się Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek, Aleksandra Wasilkowska, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki, Agnieszka Olędzka wybrało trzy finałowe projekty. Aż dwa z nich były autorstwa młodych architektów ze Śląska.
Finałowy projekt w konkursie to „Uważaj(my)!” autorstwa pochodzącej z Raciborza Magdaleny Orzeł-Rurańskiej i pochodzącej z Rudy Śląskiej Kingi Kwaśny, obecnie mieszkanek Katowic.
Projekt ten zakłada poprawę bezpieczeństwa w trzech newralgicznych punktach Katowic: ul. Sokolskiej, przystanku Katowice Graniczna i okolic Kina Rialto oraz odpowiada na zagrożenia wynikające z niewystarczającego skupienia się uczestników ruchu w świecie realnym. „Uważaj(my)!” to plan infrastruktury miejskiej w duchu smart, który informuje mieszkańców o potrzebie włączenia czujności w obszarach przestrzeni publicznej centrum Katowic. Jury konkursu doceniło istotę i aktualność poruszonego w projekcie tematu świata wirtualnego, który w coraz większym stopniu absorbuje uwagę społeczeństwa.
Zwycięzcą Stypendium PRAKTYKA edycja 2019 został „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” Jana Szeligi i Krzysztofa Janasa z Warszawy. Projekt zawiera propozycje miejskiego parku rozrywki w wiejskim wydaniu, umiejscowionego w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie.
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza już po raz siódmy zorganizowała Konkurs TEORIA i po raz piąty Stypendium PRAKTYKA. – Naszym celem jest wspieranie nowatorsko myślących, ambitnych, młodych ludzi, którzy proponują odważną, a przy tym odpowiedzialną społecznie twórczość architektoniczną. Promujemy architektów, którzy są uważnymi obserwatorami współczesnej rzeczywistości i swoje prace dostosowują do potrzeb użytkowników – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
(oprac. m)
Najnowsze komentarze