środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Biblioteka a koronawirus. Czym zajmuje się książnica w Kuźni Raciborskiej w dobie pandemii?

28.04.2020 00:00 red

Szycie maseczek ochronnych czy porządkowanie księgozbioru. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej poinformowali, czym zajmują się, kiedy drzwi książnicy w dobie pandemii koronawirusa są zamknięte dla czytelników.

Książki przejdą kwarantannę

– Panie włączyły się w akcję szycia maseczek ochronnych. Jednak to nie wszystko. Wykonujemy też prace, dzięki którym będziemy mogli otworzyć bibliotekę: porządkujemy księgozbiór, przygotowujemy scenariusze zajęć z dziećmi, oprawiamy wszystkie książki – poinformowała kuźniańska biblioteka w mediach społecznościach.

Bibliotekarze podkreślają, że zgodnie z zaleceniem Biblioteki Narodowej, w chwili kiedy książnica otworzy już swoje podwoje dla mieszkańców, zwracane przez czytelników książki będą przechodziły kwarantannę, ponieważ książek nie da się zdezynfekować*. Jednak mimo tego pozycji do czytania w Kuźni Raciborskiej ma nie zabraknąć. – Bo postaraliśmy się o nowości wydawnicze – wyjaśniają w książnicy. Wszystkie nowe pozycje zostały już opisane, oprawione i są wpisywane do katalogu bibliotecznego na stronie internetowej biblioteki.

Inwentaryzacja zbioru

W tym roku kuźniańska biblioteka ma obowiązek przeprowadzenia skontrum, czyli inwentaryzacji całego księgozbioru. W czasie takiego przedsięwzięcia koniecznym staje się zamknięcie biblioteki dla czytelników. Przeprowadzenie skontrum trwa zwykle 3 – 4 tygodnie. W związku z kwarantanną zdecydowano przeprowadzić się go teraz. – W czasie skontrum trzeba sprawdzić, czy liczba książek w księgach inwentarzowych zgadza się ze stanem faktycznym. Na końcu 2019 roku powinno być u nas 12920 książek. Część z nich jest u czytelników, w związku z tym trzeba sprawdzić wszystkie karty w kieszonkach czytelniczych (numer na karcie i inne dane muszą być zgodne z księgą inwentarzową) – opowiadają bibliotekarze. Trzeba też sprawdzić wszystkie książki na regałach w bibliotece. W tym celu otwierana jest każda książka i sprawdzana jest, czy dane zgadzają się z zapisem w inwentarzu, czy książka posiada właściwą kartę (zdarza się, że czytelnicy, zwłaszcza dzieci mylą lub gubią te karty) oraz czy nie ma wewnątrz jakichś uszkodzeń (czy nie brakuje stron). – Na specjalnych planszach w tabeli zaznacza się numery sprawdzonych książek, (z półek i od czytelników) oraz kolorem wcześniej ubytkowanych ze wszystkich ksiąg inwentarzowych od początku istnienia biblioteki, czyli 33974 numerów – przekazuje na Facebooku Miejska Biblioteka Publiczna, wyrażając nadzieję, że informacja ta uzmysłowi czytelnikom ogrom wykonywanej obecnie pracy.

Biblioteki w drugim etapie

Bibliotekarze przypominają, że 16 kwietnia podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz na stronie www.gov.pl ogłoszono cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk nastąpi w drugim etapie. Data wejścia w życie tego i pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań. Zniesienie zakazu działalności bibliotek nie oznacza nakazu ich otwarcia. Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje jej dyrektor. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. – Po zdjęciu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej Biblioteka Narodowa rekomenduje obecnie uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni. Poleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach – dodają w książnicy.oprac.

(d)


* Biblioteka Narodowa rekomenduje, że po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki. – Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres od 10 do 14 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Ponadto zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję wrzutni (biblioboxów), klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych – poleca Biblioteka Narodowa.

  • Numer: 17 (1460)
  • Data wydania: 28.04.20
Czytaj e-gazetę