Nasz jedyny szpital włączono do sieci placówek zakaźnych. Dlaczego? Pyta posłanka Lenartowicz
– Wszyscy mamy świadomość, że stan pandemii koronawirusa wymaga szczególnej uwagi i powagi ze strony władz, ale też współdziałania obywateli dla zapewnienia ich bezpieczeństwa – zaczyna swoją interpelację Gabriela Lenartowicz. Sytuację w naszym regionie uważa za newralgiczną, z uwagi na włączenie jedynego w powiecie Szpitala im. dr. J. Rostka w Raciborzu od 16 marca 2020 r. do Sieci Jednoimiennych Szpitali Zakaźnych.
– Niepokój mieszkańców wiąże się z jednostronnym obciążeniem Powiatu, jako organu prowadzącego szpital, działaniami organizacyjnymi i logistycznymi bez odpowiedniego wsparcia ze strony państwa – uważa pani poseł. Przedstawia swoje obawy o to, że decyzje, które zapadły poza samorządem mogą być realizowane kosztem tego samorządu ze szkodą dla realizacji innych podstawowych potrzeb mieszkańców.
Jej zdaniem kolejnym pakietem informacji, których brakuje w przestrzeni publicznej, a które warunkują poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i ich rodzin, jest stan zabezpieczenia w środki ochrony osobistej pracowników służby zdrowia, tak by mogli zapewnić skuteczną opiekę chorym. – Także dotyczy to zabezpieczenia w sprzęt ratujący życie i konieczne zmiany w infrastrukturze szpitala oraz przeniesienie usług medycznych do innych obiektów poza szpitalem – nadmienia posłanka.
Dla spokoju społecznego i współpracy obywateli chce ona przejrzystej i pełnej informacji. Polityczka zadała więc następujące pytania:
1. Kto personalnie podjął decyzję o przekształceniu raciborskiego szpitala w Jednoimienny Szpital Zakaźny i czy odbyło się to ustnie czy w postaci pisemnej decyzji skierowanej do organu założycielskiego szpitala?
2. Czy decyzja ta zawierała jakiekolwiek zapewnienia dotyczące pokrycia kosztów finansowych i organizacyjnych przekształcenia oraz udzielenia wsparcia rzeczowego czy personalnego dedykowanego tej operacji?
3. Czy i w jakiej wysokości środki publiczne, w tym z budżetu państwa i NFZ, na przekształcenie i dostosowanie szpitala do nowych zadań i obowiązków zostały dotychczas przekazane tj. od momentu podjęcia decyzji do dnia uruchomienia szpitala jako Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego czyli do dnia 16 marca 2020 r.? Proszę o informację na czyje konto ( szpitala, powiatu?) wpłynęły.
4. Czy, ile i jakiego asortymentu środki rzeczowe zostały przekazane szpitalowi?
5. Czy i jaka pomoc ze strony służb: Wojska Polskiego, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej została udzielona szpitalowi w trakcie jego przekształcania w szpital jednoimienny oraz w chwili obecnej?
6. Czy i jaka pomoc została udzielona Powiatowi na adaptację i organizację świadczeń zdrowotnych przeniesionych z przekształconego szpitala?
7. Jaki jest obecnie stan zabezpieczenia personelu szpitala w sprzęt i środki ochrony osobistej i czy spełniają one wymagania do kontaktu z zarażonymi wirusem? Czy jest to stan odpowiedni dla przewidywanego obłożenia szpitala? Jakie jest źródło zakupu i finansowania tego sprzętu?
8. Jaki jest obecnie stan personelu dedykowanego temu przekształconemu szpitalowi? Ilu jest lekarzy? Jakich specjalizacji? A także ile jest w chwili obecnej pielęgniarek i personelu pomocniczego? Czy jest to stan odpowiedni dla przewidywanego obłożenia szpitala?
9. Jaki jest stan wyposażenia w sprzęt specjalistyczny, a w szczególności w respiratory? Czy personel został przeszkolony do jego bezpiecznego używania?
Pani poseł zadeklarowała udostępnienie odpowiedzi na powyższe za pośrednictwem „Nowin Raciborskich”.
(oprac. m)
Najnowsze komentarze