Bogaty program poświęcony księdzu Henkesowi
W niedzielę 23 lutego Racibórz włączy się we wspomnienie kapłana – męczennika, błogosławionego Richarda Henkesa. Zaplanowano konferencję historyków, wystawę oraz mszę świętą, a na finał – poświęcenie tablicy upamiętniającej duchownego.
Przypomnijmy, że zainteresowanie działalnością Henkesa na ziemi raciborskiej wykazał na forum samorządu miejskiego radny Piotr Klima. Za jego staraniem rada miasta zaangażowała się w upamiętnienie postaci księdza, który sprzeciwiał się nazistom w czasie II Wojny Światowej. 25 tys. zł zaplanowano na umieszczenie tablicy pamiątkowej przy Zakładzie Karnym, w którym duchowny miał być przetrzymywany i torturowany. Wcześniej pełnił posługę w rejonie Raciborza. Za swoje poglądy i działalność trafił ostatecznie do obozu w Dachau. – Mając świadomość narażenia własnego życia zgłosił się tam dobrowolnie do pielęgnowania więźniów chorych na tyfus. Zaraził się śmiertelną chorobą i zmarł – mówi o nim P. Klima. W 2019 roku Henkesa beatyfikowano w Limburgu nad Lahnem.
Przybliżeniu raciborzanom sylwetki Richarda Henkesa posłuży konferencja naukowa w sali kościoła NSPJ przy ul. Warszawskiej. Otworzy ona raciborskie uroczystości związane z upamiętnieniem kapłana – w niedzielę 23 lutego. Oto zaplanowane tam wykłady: „Katolicyzm w okresie dyktatury nazistowskiej” – ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec; „Historia procesu beatyfikacyjnego bł. Ryszarda Henkesa” – ks.dr Przemysław Krakowczyk SAC; „Ks. Richard Henkes wobec hitlerowskiej maszyny zagłady i doktryny religijnej nazizmu” – dr Renata Sput; „Więzienie w Raciborzu jako miejsce przetrzymywania bł. ks. Richarda Henkesa” – mec. Paweł Newerla. Moderatorem konferencji będzie dr Piotr Sput.
Przy świątyni zostanie ustawiona wystawa o życiu i działalności błogosławionego. Przewidziano także stoisko z książką pt. „Historia procesu beatyfikacyjnego i formy kultu Henkesa”. Jej autorem jest ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC. Będzie można tam otrzymać obrazek z wizerunkiem R. Henkesa i modlitwą. W południe zostanie odprawiona w „Okrąglaku” msza, której przewodniczyć będzie biskup Andrzej Czaja. Kazanie wygłosi biskup Rudolf Pierskała. Po mszy zaplanowano poświęcenie obelisku z tablicą pamiątkową, zlokalizowaną przy raciborskim więzieniu.
(m)
Najnowsze komentarze