środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Dożynki 2019. Pogrzebień ugościł całą gminę

24.09.2019 00:00 red

Miejscowi złapali bakcyla i podczas dożynek nie zabrakło nawiązań do niedawno powstałej wieży widokowej w Pogrzebieniu. Przy jednej z posesji pojawiło się odzwierciedlenie tej stojącej przy ulicy Lubomskiej. Z kolei w korowodzie jechała mobilna wieża, czyli koparka, a w łyżce urządzenia zasiadł mieszkaniec.

To Łańce w gminie Kornowac rozpoczęły tegoroczny maraton dożynkowy w powiecie raciborskim. W niedzielę 15 września nadszedł czas na gminne święto plonów, które w tym roku zorganizował Pogrzebień. Starostami święta zostało małżeństwo Maria i Wojciech Kraskowie. Pan Wojciech po raz drugi pełnił funkcję starosty, jego żona debiutowała w tej roli. Małżeństwo na co dzień prowadzi gospodarstwo. Mają 100 hektarów pola, na którym uprawiają pszenicę i kukurydzę, zajmują się również produkcją mleczną. – Nie jest trudno utrzymać się z samego gospodarstwa, potrzebna jest jednak ciężka praca – przyznaje starosta dożynkowy w rozmowie z Nowinami.

Pogrzebień świętuje zakończenie żniw co roku, jednak co pięć lat z większym rozmachem, w chwili kiedy jest organizatorem gminnego święta, czyli tak jak w tym roku. Gospodarz sołectwa, sołtys Eugeniusz Kura mówi, że dla niego są to już 17. dożynki, bo te zostały reaktywowane we wiosce w 2002 roku. – Bardzo cieszymy się, że jesteśmy gospodarzem gminnych dożynek. Możemy zaprezentować dorobek i piękne widoki, czyli pokazujemy to, co mamy najlepsze – zauważa sołtys. Eugeniusz Kura będąc sam rolnikiem, stwierdza, że tegoroczna susza miała wpływ na całokształt działalności rolniczej, jednak plony w sołectwie były na dobrym poziomie. – Jest dobrze – twierdzi szef wioski.

Uroczystości dożynkowe w Pogrzebieniu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła. Po południu przez wioskę przejechał barwny korowód dożynkowy. A pomysłów załóg w udekorowaniu pojazdów jak zwykle nie brakowało. Później odbyła się część artystyczna, kolejno na scenie prezentowali się: Tomek Coral i Rzuchowanki, Jerzy Kryszak, Mirek Jędrowski oraz Jambo Africa. Impreza odbywała się na terenie Oratorium Młodzieżowego.

Podsumowano również dożynkowe konkursy. W tym za najładniej przystrojoną posesję na trasie korowodu nagrody otrzymali: Anna Niedbała (I), Marian Dreja (II) i Sławomir Kolorz (III). Natomiast za najlepiej przystrojony pojazd biorący udział w korowodzie: Eugeniusz Gaszka (I), Jacek Kowol (II) i Sylwia Dąbrowska (III).

(mad)

  • Numer: 39 (1422)
  • Data wydania: 24.09.19
Czytaj e-gazetę