środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Zapytaj prawnika: W jakim terminie można wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa?

10.09.2019 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny, mediator.

Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Powyższe domniemanie można obalić na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Trzeba jednak zwrócić baczną uwagę na terminy, w jakich można to uczynić. Są one różne dla różnych osób.

Dla męża matki jest to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do ukończenia pełnoletności przez dziecko. Nieco inaczej terminy te kształtują się w odniesieniu do ojca ubezwłasnowolnionego, chorego na choroby psychiczne, jeśli przyczyny wynikły w ciągu terminu do wytoczenia powództwa.

Matka dziecka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w terminie 6 miesięcy od urodzenia dziecka.

Samo dziecko, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki po dojściu do pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu 3 lat od osiągnięcia pełnoletności

Uwaga!

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć również prokurator jeśli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Prokuratora nie wiążą powyższe terminy.

Ważne skutki separacji:

• domniemania pochodzenia dziecka od męża matki nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji.

  • Numer: 37 (1421)
  • Data wydania: 10.09.19
Czytaj e-gazetę