środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

W skrócie

10.09.2019 00:00 red

W skrócie

Trzy dekady w zawodzie

4 września, w starostwie gratulacje z okazji jubileuszu 30-lecia pracy zawodowej nauczyciela z rąk starosty Grzegorza Swobody oraz wicestarosty Marka Kurpisa odebrał Sławomir Janowski – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Pracuje na stanowisku dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu od 1 września 2015 r. Wcześniej, od 2001 roku, był dyrektorem w Zespole Szkół Mechanicznych.

Autobusiki w natarciu

Do 10 września na drogach powiatu raciborskiego i wodzisławskiego można było spotkać testowe autobusy Karsan Atak oraz Isuzu Novocity Life. Oba mają po 8 metrów długości, są klimatyzowane, a na pokład mogą zabrać prawie 60 pasażerów. Testy autobusów odbywały się w normalnym ruchu pasażerskim. Od 9 sierpnia raciborski PKS posiada w swojej flocie fabrycznie nowy autobus Mercedes Sprinter 519. Posiada wyposażenie w standardzie VIP, co czyni go w taborze PKS najnowocześniejszym. Jest wykorzystywany głównie do obsługi dalekobieżnego połączenia relacji Racibórz – Kraków oraz przewozów okazjonalnych.

Nie tylko dla Kresowiaków

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza 12 września o godz. 18.00 na spotkanie z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” – Agnieszką Rybak i Anną Smółką. Rybak jest dziennikarką, autorką kilku wywiadów rzek, m.in. z Ludwikiem Dornem czy Pawłem Dangelem i Anną Smółką – autorką książki „Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu Wolność i Pokój”. W swojej książce przypominają one historie zapomniane i kreślą obraz Kresów nowoczesnych.

Ćwierć wieku z Mirażem

Zespół wokalny Elżbiety Biskup – Miraż obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Uroczysty Koncert Galowy z udziałem byłych i obecnych członków grupy odbędzie się 9 listopada, o godz. 18.00 w Raciborskim Centrum Kultury. Będzie to okazja do wspomnień oraz przybliżenia publiczności bogatej historii i dorobku artystycznego zespołu. Wokaliści zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i sekcją rytmiczną pod przewodnictwem Pawła Harańczyka z Krakowa. Kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach Hanny Hołek, która jest wychowanką zespołu i ma wieloletnie doświadczenie w branży muzyczno-telewizyjnej.

Nowe zakazy w centrum

Racibórz zamierza wprowadzić park kulturowy, na którego obszarze mogą być ustanowione zakazy i ograniczenia dotyczące m.in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. W tym celu do magistratu przybył Łukasz Konarzewski Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Uczestniczył w roboczym spotkaniu o utworzenia w Raciborzu parku kulturowego. Miałby on objąć obszar śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki. Na mocy specjalnej uchwały rady miasta można wtedy wprowadzić zakaz wieszania reklam i szyldów powyżej parteru i regulacje co do wielkości i liczby reklam, szyldów oraz ich kolorystyki.

Rafako testuje

Na terenie zakładu Raciborskiej Fabryki Kotłów odbyła się 6 września testowa jazda nowym elektrobusem Rafako. To kontynuacja projektu, który został publicznie ogłoszony w grudniu 2018 r. W jeździe wziął udział prezydent Dariusz Polowy. – Pierwsze wrażenie? Jest dużo ciszej niż w tradycyjnym autobusie – powiedział nam włodarz. Według zapowiedzi producenta, Racibórz ma być pierwszym miastem, w którym zasilany akumulatorami autobus będzie testowany w ruchu ulicznym. Testy mają się odbyć w tym roku.

Siódme Filary Ziemi Raciborskiej

Raciborska Izba Gospodarcza planuje zorganizowanie VII Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej”. Ma ona na celu uhonorowanie wybitnych osiągnięć przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych, które są zasłużone dla społecznego i gospodarczego rozwoju Raciborza i powiatu raciborskiego. Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę, której przewodniczy Prezydent Miasta Raciborza. Termin zgłaszania kandydatów upływa 20 września. Należy je składać w sekretariacie Kapituły, w RIG przy ul. Batorego 7 (I piętro). Wręczenie nagród podczas uroczystej gali odbędzie się 8 listopada o godzinie 18.00 w Pałacyku Myśliwskim Rafako. Kandydować mogą firmy zarejestrowane w Raciborzu i powiecie raciborskim.

Poznaj autora „Żmijowiska”

Zaczyna się cykl Literacka jesień z Księgarnią Sowa. Gościem pierwszego spotkania autorskiego będzie pisarz Wojciech Chmielarz. Przyjedzie do Raciborza w piątek 13 września o godz. 18.00. Wspólnie z księgarnią Dariusza Biela wydarzenie organizuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu. W jej siedziebie przy ul. Kasprowicza odbędzie się spotkanie z pisarzem. Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Jest autorem serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnych Wampir i Zombie (tzw. cykl gliwicki). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść „Przejęcie”. W 2018 roku wydał thriller „Żmijowisko” – aktualnie trwają prace nad ekranizacją. Spotkanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czołgi na Zamku Piastowskim

„Kolekcja polskich pojazdów pancernych z okresu kampanii wrześniowej” – to tytuł nowej wystawy, pochodzącej ze zbiorów raciborzanina Andrzeja Beracza, technika żeglugi śródlądowej, z zamiłowania modelarza. Modele przedstawiają: pojazdy gąsienicowo-kołowe między innymi czołgi, tankietki, samochody pancerne i ciągniki artyleryjskie, z tego okresu, którymi dysponowała polska armii. Modele są w skali 1:25. Ekspozycję można już oglądać w domu książęcym w sali żyrandolowej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Architektura o profilu praktycznym

PWSZ Racibórz organizuje nabór na kierunek architektura. – Architektura to połączenie umiejętności inżynierskich ze zmysłem artystycznym oraz wiedzą z zakresu nauk technicznych, przyrodniczych, środowiska, a także sztuk pięknych. Studiując architekturę nabywa się umiejętności wpływania na kształt otaczającej nas przestrzeni – tłumaczy architekt Joanna Sokołowska-Moskwiak z raciborskiej uczelni. Dodaje, że architekt projektuje obiekty, modeluje otoczenie, urządza ogrody, parki czy bulwary i potrafi z szacunkiem traktować dziedzictwo historyczne oraz zabytki. Studia w Raciborzu można rozpocząć jeszcze w tym roku. Egzamin wstępny zaplanowano na 17 września o godz. 9.00. Będzie to ostatni taki egzamin naarchitekturę w tym roku.

  • Numer: 37 (1421)
  • Data wydania: 10.09.19
Czytaj e-gazetę