Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Plastikowy zawrót głowy

21.05.2019 00:00 OQL

Zainteresowaliśmy się czy Miasto Racibórz planuje działania związane z wytycznymi Komisji Europejskiej, która wskazuje, by wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu?

Są już rozwiązania w polskich samorządach przewidujące całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto. Taki zakaz obejmuje używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, ale dotowanych z miejskiego budżetu.

Czy raciborski urząd i podległe mu jednostki przewidują działania mające na celu ograniczenie użycia takowych opakowań, naczyń i sztućców?

– W związku z tym, że dyrektywa UE jest sprawą bardzo świeżą, dotyczy regulacji na poziomie krajowym w kilkuletniej perspektywie, Urząd Miasta Racibórz nie podejmował jeszcze w tej sprawie żadnych kroków – odpowiedział nam Marcin Wojnarowski szef Biura Obsługi Prezydenta Polowego. Nadmienił, że nie oznacza to, że ochrona środowiska i lepsza gospodarka odpadami jest obojętna władzom miasta. – Dla przykładu, w tym zakresie planowana jest inwestycja w stworzenie nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji. Na realizację tej inwestycji miasto będzie wnioskować o środki zewnętrzne – wyjaśnia kierownik. Swą odpowiedź Wojnarowski kończy: już dziś namawiamy raciborzan do racjonalnego korzystania z jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

(ma.w)


Nowe przepisy europejskie wprowadzą m.in. zakaz stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach, w przypadku gdy istnieją dla nich łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki. Zakaz ten będzie miał zastosowanie np. do plastikowych patyczków kosmetycznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów i patyczków do balonów. Wszystkie te przedmioty będą musiały być produkowane wyłącznie z materiałów bardziej przyjaznych środowisku. Jednorazowe opakowania na napoje wykonane z tworzywa sztucznego będą dopuszczane na rynek tylko, jeśli ich nakrętki i pokrywki pozostają do nich przymocowane.

  • Numer: 21 (1405)
  • Data wydania: 21.05.19
Czytaj e-gazetę