środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Jak napisać własnoręczny testament?

20.11.2018 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Dobrze napisany testament własnoręczny to niestety wciąż rzadkość. I choć prosty testament własnoręczny dość łatwo sporządzić, to nieświadomość prawna w tym zakresie jest duża i skutkuje błędami oraz poważnymi konsekwencjami prawnymi. Aby testament był prawidłowy i ważny należy przestrzegać następujących zasad.

Po pierwsze własnoręcznie: Testament własnoręczny musi być napisany w całości odręcznie przez spadkodawcę. Nie można napisać go na komputerze (np. aby był bardziej estetyczny). Nie może go też napisać nikt z bliskich, nawet w dobrej wierze chcąc pomóc. To dość częste błędy.

Po drugie podpisany: Testament musi być podpisany osobiście przez spadkodawcę.

Po trzecie opatrzony datą: Testament powinien być opatrzony datą. Brak daty nie pociąga za sobą jednak nieważności testamentu, jeśli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do jego treści lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Po czwarte pojedynczo: Nie można sporządzić np. wspólnego testamentu małżonków.

Po piąte bez warunku i terminu: Nie można powołać spadkobiercy z zastrzeżeniem warunku lub terminu.

Po szóste co do całości lub do części spadku: Spadkodawca może powołać jedną lub kilka osób co do całości lub części spadku. Chodzi o części spadku a nie poszczególne przedmioty, np. do całości spadku lub 1/2 części spadku.

  • Numer: 47 (1379)
  • Data wydania: 20.11.18
Czytaj e-gazetę