Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Wacławczyk krytykuje Cejrowskiego

25.09.2018 00:00 red.

Grupa polskich podróżników napisała list do swojego kolegi po fachu Wojciecha Cejrowskiego. Uważają, że autor programu „Boso przez świat” utrwala „stereotypy, europocentryzm oraz ksenofobię”, co ma prowadzić do „strachu, lekceważenia i nienawiści”. – Nie chcemy się na to godzić – napisali do Cejrowskiego podróżnicy.

Podróżnicy wysłali list do Wojciecha Cejrowskiego, licząc na refleksję i odpowiedź. Z braku jednego i drugiego, zdecydowali się upublicznić treść korespondencji w Internecie, apelując o jej popularyzację. Do tej pory list otwarty do Wojciecha Cejrowskiego podpisało już 249 podróżników. Wśród nich jest raciborzanin Dawid Wacławczyk – organizator Festiwalu Podróżniczego „Wiatraki”, właściciel biura podróży (oraz radny powiatowy, co w tym wypadku ma znaczenie drugorzędne).

– Uwielbiam książki Pana Wojtka, tak jak i jego show kabaretowy, który w tle ma podróże. Miło wspominam jego występ na Wiatrakach. Nie przeszkadza mi jego narcyzm, bo to element bycia tzw. osobowością telewizyjną. Natomiast nie mogę pogodzić się z tym, że coraz częściej pokazuje mieszkańców odwiedzanych miejsc w sposób arogancki, tak jakby byli małpami w zoo. Wyśmiewa się, nie docierając do sedna, nie pokazuje świata takim jaki on jest, a takim jaki pasuje do jego show. To nie fair. Niestety, taki sposób narracji zauważam nie tylko u niego. Podpisałem ten list nie w formie ataku na osobę WC, ale w formę apelu do całego naszego środowiska: nie chodźmy na skróty. Zawsze idźmy #zSzacunkiemPrzezSwiat – napisał na Facebooku Dawid Wacławczyk.

– Nie wszyscy Polacy są w stanie wyjeżdżać za granicę, a już na pewno niewielu jest w stanie wyjeżdżać bardzo daleko i na dłużej. To my, poniekąd, pokazujemy im świat. Zdajemy sobie sprawę z wagi tego zadania: mamy wpływ na poglądy ludzi, którzy nas czytają i słuchają. To też od nas zależy, co będą nasi czytelnicy i słuchacze, myśleć: o danym kraju, regionie, religii czy grupie ludzi. Nie możemy sobie pozwolić na przedstawianie uproszczonego wizerunku. Nie możemy zakłamywać rzeczywistości. Panu się to zdarza – napisali podróżnicy w liście do W. Cejrowskiego, który podpisał również D. Wacławczyk.

(ż)

  • Numer: 39 (1371)
  • Data wydania: 25.09.18
Czytaj e-gazetę