środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Ministerstwo pracy: Kodeks chroni pracownika i wzmacnia rolę kontrolną

18.09.2018 00:00 red.

Otrzymaliśmy również stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnośnie raciborskiego przypadku w RCRON.

Tamtejsi urzędnicy wskazują, że zgodnie ze znowelizowanym w 2016 roku kodeksem pracy każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać pisemną umowę o pracę albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna. Chodzi o ochronę praw pracowników oraz zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu. Aktualne rozwiązania stanowią dla Państwowej Inspekcji Pracy bardziej efektywne narzędzia do zapewnienia skuteczności kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników.

W celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i jego przydatności do danej pracy służy umowa na okres próbny. Bezpośrednim celem tej umowy nie jest bowiem osiągnięcie gospodarczego celu zatrudnienia, ale wypróbowanie pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby.

– W razie wystąpienia nadużyć w zatrudnianiu pracowników istotne jest, aby wszelkie ich przejawy były zgłaszane organowi właściwemu do kontrolowania przestrzegania przez pracodawców przepisów prawa pracy, tj. do Państwowej Inspekcji Pracy – informuje resort.

(oprac. m)

  • Numer: 38 (1370)
  • Data wydania: 18.09.18
Czytaj e-gazetę