Pojawiła się szansa przejęcia dworca kolejowego w Chałupkach
Lata świetności dworca w Chałupkach minęły już dawno. Budynek nie prezentuje się zbyt dobrze. Obiekt jest własnością Polskich Kolei Państwowych, podróżni jednak na to nie patrzą, to na gminę spada w tym przypadku czarny pijar.
Światełko w tunelu
Nieustannie od ośmiu lat do PKP występuje wójt Grzegorz Utracki, domagając się remontu lub przekazania gminie Krzyżanowice całego dworca łącznie z magazynami. Dotychczas spotykał się z odmową, pokazało się jednak światełko w tunelu. 24 sierpnia wójt spotkał się z dyrektorem do spraw nieruchomości Polskich Kolei Państwowych. – Wieloletnie starania spowodowały, że PKP wstępnie zgodziło się na nieodpłatne przekazanie dworca – poinformował Utracki podczas ostatniej sesji rady gminy. Nie krył też przy tym żalu, zauważał, że można było już pozyskiwać środki na rewitalizację tego miejsca z funduszy transgranicznych, jednak gmina nie będąc właścicielem obiektu, zrobić tego nie mogła. – Myślę, że w najbliższym czasie podpiszemy stosowną notatkę i rozpocznie się przekazywanie budynku dworca wraz z działką – podkreślał wójt. Zauważał jednak, że najprawdopodobniej PKP nie zdąży już w tym roku ze wszystkimi formalnościami. Jednak aby przejęcie zakończyło się sukcesem, musi być zielone światło ze strony radnych.
Centrum przesiadkowe w Chałupkach
Wójt przyznaje, że czekał na tę decyzję długo. To w Chałupkach krzyżują się dwie międzynarodowe linie kolejowe, w kierunku Raciborza i Kędzierzyna-Koźla oraz Rybnika i Katowic. – Pomimo tego, że jest tak blisko aglomeracji ostrawskiej, karwińskiej, Bohumina – skąd pociągi jeżdżą na całą Europę, to ten dworzec woła o pomstę to nieba. Ten budynek nie jest wizytówką spółki PKP – grzmi G. Utracki.
Poznaliśmy też wstępne plany, oprócz poczekalni całość miałaby tworzyć tzw. centrum przesiadkowe. – Rozmawiałem z PKS-em, aby skorelować przystanek właśnie przy dworcu, być może w połączeniu z wypożyczalnią rowerów – zdradził nam wójt.
Co na to PKP?
O komentarz zwróciliśmy się również do PKP, spółka potwierdza rozmowy oraz informuje o dalszych krokach. – W związku z tym, że gmina deklaruje chęć przejęcia tego obiektu, PKP S.A. może rozpocząć proces przygotowania go do obrotu. Chodzi m.in. na uzyskanie zgód innych spółek z Grupy PKP, wewnętrznych zgód korporacyjnych oraz akceptacji ministerstwa właściwego ds. transportu. Musi zostać wykonana także wycena nieruchomości – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych.
(mad)
Najnowsze komentarze