Sylwetki nowych kapłanów
ks. Jan Szywalski przedstawia
W Kościele katolickim nie ma pełnej demokracji. To np. nie parafianie wybierają swego duszpasterza, ale posyła go biskup. On wypisuje dekret, a wybrany ksiądz pakuje swe rzeczy i idzie tam, gdzie wola biskupa go przeznacza. Złożył kiedyś przy święceniach swoje losy w ręce biskupa i zapytany „Czy przyrzekasz mi i moim następcom posłuszeństwo?”, odpowiedział; „Przyrzekam” ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Obsadzenie stanowisk księży wciąż budzi w parafiach emocje. Duszpasterz stoi przed swoimi wiernymi dosłownie i przenośnie na podwyższeniu. Jest obserwowany w kościele i poza nim. Głosi kazanie nie tylko słowem z ambony, ale i swym życiem. Oby o żadnym ze swych kapłanów Pan Jezus nie musiał powiedzieć tego, co mówił o faryzeuszach: „Słuchajcie tego co mówią, ale uczynków ich nie naśladujcie” (Mt 23,3).
Kapłan kapłanowi nierówny. Pan Jezus też miał różne typy osobowości w swojej „Dwunastce” i tolerował ich odmienności; owszem miał wiele wyrozumienia dla ich wad: dla tchórzliwości Piotra, dla sceptycyzmu Natanaela czy niedowiarstwa Tomasza. Chyba jednak każdy mógł zapewnić Mistrza, jak mówił Piotr, „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię miłuję”, mimo mych słabości, ludzkich wad, nierównego charakteru. Dotyczy to również apostołów XXI wieku.
W ostatnim numerze Nowin pojawiła się już notatka o zmianach personalnych wśród duchowieństwa Raciborza i okolic, chciałbym jednak szerzej przedstawić ich sylwetki.
Nowi proboszczowie
Ks. Andrzej Przybyła został proboszczem w Samborowicach na miejscu ks. Zbigniewa Gajewskiego. Po nim obejmuje też funkcje kapelana więziennego w Raciborzu.
Urodził się w 29.05.1979 r. w Grabówce. Wyświęcony na kapłana w 2006 r. w Opolu był wikarym w Otmuchowie, Tułowicach, a ostatnio w Głubczycach.
– Trzeba szukać zagubionej owcy, tak jak Jezus, jak papież Franciszek, nie tylko cieszyć się tymi, którzy są wierni. Kapłan winien wychodzić do ludzi, być z nimi i dla nich oraz szukać zagubionych. Jestem proboszczem i kapelanem w ZK. Również tu w Samborowicach mamy Dom Dziecka.
Ks. Joachim Ottinger jest nowym proboszczem w Chałupkach.
Urodził się 15.08.1964 r. w Kędzierzynie–Koźlu, został wyświęcony na kapłana w 1991 r. w Opolu. Przez ostatnie 15 lat był proboszczem w Nieznaszynie k. Łan. Przez osiem lat sprawował również urząd dziekana w łańskim dekanacie. Należy do klubu motocyklistów.
– Przychodzę do wspólnoty, aby ją prowadzić do Chrystusa, chcę służyć Bogu i ludziom.
Poprzednikiem jego w Chałupkach był ks. Rafał Cudok.
Nowi księża wikarzy
Ks. Markus Bengsz jest nowym wikarym w kościele farnym Wniebowzięcia NMP w Raciborzu po ks. Zygmuncie Naglu, który został przeniesiony do Głubczyc.
Ks. Markus jest tegorocznym neoprezbiterem wyświęconym w Opolu 18 maja br.
Urodził się 28.09.1993 r. w Opolu. Na jego obrazku prymicyjnym widnieje napis: „Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie”, co jest także mottem jego pracy kapłańskiej.
Ks. Kamil Ponikowski przychodzi do parafii św. Mikołaja na Starą Wieś na miejsce ks. Jana Golby, mianowanego proboszczem w Kazimierzu.
Ks. Kamil urodził się Strzelcach Opolskich 12.09.1987 r. Wyświęcony został na kapłana w 2013 r. w Opolu. Był już wikarym w Ozimku, a ostatnio w Dobrodzieniu.
Odbył kiedyś praktykę duszpasterską dla niepełnosprawnych i oni leżą mu szczególnie na sercu. Uważa, że ksiądz powinien wychodzić do ludzi, zarówno wierzących jak i niewierzących. Chciałby wyrobić u ludzi znajomość i umiłowanie liturgii jako pierwszego doświadczenia Boga.
O. Innocenty Marek Rusecki obejmuje stanowisko wikarego w parafii św. Jana Chrzciciela na Ostrogu po ks. Mariuszu Gawłowskim, który przeszedł jako kapelan do Ordynariatu Wojska Polskiego.
O. Rusecki urodził się 30.01.1967 r. w Rudzie Śląskiej. W 1987 r. wstąpił do zakonu franciszkanów – bernardynów. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie w 1994 r.
Przez długie lata był dyrektorem Katolickiego LO i Gimnazjum OO. Bernardynów w Łodzi. Jest doktorem historii i napisał szereg ksiąg z tej dziedziny. Obecnie przygotowuje się do habilitacji.
Ks. Piotr Mandala jest nowym wikarym w Pietrowicach W. Jest neoprezbiterem, wyświęconym w tym roku w Opolu.
Pochodzi ze Zdzieszowic, urodzony 3.09.1992 r. Tam ukończył technikum i wstąpił do seminarium. Na swoim obrazku ma wymagające słowa Pana Jezusa: „Kto chce iść za Mną, niech zaprze się samego siebie i niech weźmie krzyż swój na siebie i niech Mnie naśladuje”. Chciałby być otwartym dla ludzi, szczególnie dla młodzieży, by prowadzić ich do Chrystusa.
Jego poprzednik, ks. Dominik Paterak, idzie do Opola, do parafii. bł. Czesława.
Ks. Amadeusz Pełka, neoprezbiter diecezji gliwickiej, wyświęcony 19.05.2018 r., jest nowym wikarym w Rudach Raciborskich.
Uważa, że, choć może towarzyszyć kapłanowi lęk przed zasiadaniem do konfesjonału, czy przed spotkaniem z człowiekiem w kancelarii, to wszędzie towarzyszy mu Chrystus, a Duch Święty podpowie najlepsze rozwiązanie sytuacji.
Ks. Pełka zastępuje ks. Marcina Kutka, który został przeniesiony do Pyskowic, do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Ks. Krzysztof Goc jest nowym wikariuszem w parafii św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Urodził się 29.09.1974 r. w Bytomiu. Sakrament kapłaństwa przyjął 10.06.2000 r. w Gliwicach. Pełnił posługę kapłańską w wielu parafiach Diecezji Gliwickiej i w Diecezji św. Józefa w Irkucku, ostatnio był wikarym w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kaletach Miotku. Przychodzi na miejsce ks. Wojciecha Ciska.
Najnowsze komentarze